10.5 C
Ankara
Friday, March 24, 2023
spot_img

İspanya, birincil kaynak olarak rüzgar enerjisi kullanan ilk ülke oldu!

Günümüzde tüm bu temiz enerji çabalarına rağmen; üç ana yenilenebilir enerji kaynağı olan; rüzgar, güneş ve hidroelektrik ile üretilen enerji pek çok ülkenin enerji üretim toplamlarının çok küçük bir yüzdesini oluşturuyor. Ama bu durumun kesinlikle bir istisnası var ve o da İspanya!

Rüzgar enerjisi ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 20.9’unu karşıladı!

İspanya Rüzgar Enerjisi Birliği (AEE)’nin açıkladığı verilere göre; enerjisinin ana kaynağı olarak yenilenebilir enerjiyi sayabilen ilk ülke, İspanya.

2013 yılında rüzgar enerjisi ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 20.9’unu karşıladı ve yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerji aynı yıl yüzde 42.4 oranında gerçekleşti.

2013 yılında İspanya’da gerçekleştirilen elektrik üretiminin dağılımı şöyle:

  • Rüzgar Enerjisi– %20.9
  • Nükleer Enerji – %20.8
  • Kömür – 14.6%
  • Hidroelektrik – %14.4
  • Kombine çevrim santrali gücü – %9.6
  • Güneş Enerjisi – %3.1

Yüzde 100 yenilenebilir enerjiden elektrik elde etmek için her ne kadar uzun bir yol olsa da, bu haber diğer ülkeler için de kesinlikle cesaret verici.

Hazırlayan: Enerji Postası
Kaynak: Geek.com

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,423TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

spot_img

En Son Haberler