-0 C
Ankara
Friday, February 3, 2023
spot_img

İnternet dünyasının lideri Google, temiz enerji için birçok yatırım yapıyor.

Google’ın yenilebilir enerji yatırımları hem şaşırtıcı hem de umut verici bir davranış. Öyle ki bu örnek tutum gözleri Türkiye’ye çevirdiğinde Türk internetinin en büyük şirketlerinin bu yönde bir girişiminin olmadığı görülüyor.

Sağlıklı bir dünya ve daha temiz bir gelecek için Google şu an için Amerika’da yatırımlar yapıyor. Dev arama motoru son olarak Texas’ta 200 milyon dolar değerinde 70 rüzgar türbini yatırımında bulundu. 70 rüzgar türbini 161 MW enerji üretiyor ve bu 60 bin evin elektrik ihtiyacına karşılık geliyor.

Dünyanın geleceğine yatırım yapan Google, yeşil bir internetin de temsilcisi. Dünyanın en büyük veri merkezlerine sahip olan Google, standart veri merkezlerine göre % 50 daha az enerji harcayan bir sistemle çalışıyor.

Texas’taki son yatırımıyla birlikte Google, 11 çevre yatırımında bulunmuş oldu. 11 yatırımın içerisinde rüzgar enerjisi gibi güneş enerjisi üretimiyle ilgili yatırımlar da bulunuyor.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,374TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler