26.4 C
Ankara
Cumartesi, Temmuz 2, 2022
spot_img

Avrupa ülkeleri Rus gazı yerine yerli kömüre yöneldi

Rusya’nın gaz sevkiyatında kesintiye gitmesiyle Avrupa ülkeleri enerji üretiminde yerli kömüre yöneliyor. Almanya’nın ardından Avusturya, Hollanda ve İtalya da kömür enerjili santrallarda üretimi artırmak için hazırlıklara başladı

Türkiye’de elektrik üretiminde gaz ve ithal kömür gibi yerli yerine yabancı kaynakları sübvanse eden kararlar alınırken Rusya’nın gazı kısması üzerine Avrupa’da 4 ülke yerli kömür santrallarında üretimi artırıyor.

Almanya’nın ardından İtalya, Avusturya ve Hollanda’da da hükümetler gaz santrallarına alternatif olarak kömür yakıtlı santrallara yöneleceklerini bildirdi.

Aslında Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi sonrasının hemen ardından ABD ve Avrupalı müttefikleri Rusya’ya yönelik yaptırım kararları almıştı. Ancak Avrupa ülkelerinin enerjideki Rus gazı bağımlılığı bu alanda adım atmayı zorlaştırıyordu.

15 Haziran’da ise Rus enerji şirketi Gazprom Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatında kısıntıya gitmesi Avrupa ülkelerini harekete geçirdi. Kuzey Akım üzerinden Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatı günlük 167 milyon metreküpten 67 milyon metreküpe düştü.

Kaynak: Habertürk

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,981TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler