26.4 C
Ankara
Cumartesi, Temmuz 2, 2022
spot_img

Girişim Elektrik ve Europower Enerji, güneş paneli üretim fabrikası kuracak

Girişim Elektrik ve yüzde 70 bağlı ortaklığı Europower Enerji, Ankara Sincan İlçesi Alcı OSB mahallesinde bulunan arsaya güneş paneli üretim fabrikası kuracak.

Girişim Elektrik ve yüzde 70 bağlı ortaklığı Europower Enerji, Ankara Sincan İlçesi Alcı OSB mahallesinde bulunan arsaya güneş paneli üretim fabrikası kuracak. Ankara Sincan ilçesi Alcı OSB mahallesinde bulunan 30.000 m2 arsa üzerinde, Türkiye’de ve dünyada artan talep ve grup firmalarının ihtiyacını karşılamak amacıyla faaliyet gösterecek İki katlı fabrikanın her katı 7.800 m2 olacak.

Güneş paneli üretim fabrikasının üretim kapasitesi 500 MW olacak. Fabrikanın kurulumu, kapasitenin istenildiğinde 1.000 MW’ya çıkarılabilmesine olanak sağlayacak şekilde yapılacak. Fabrikada 2023 yılının ilk çeyreğinde seri üretime geçilmesi hedefleniyor. Seri üretim, en geç 2023 yılının ilk yarısı itibariyle başlayacak.

Konuyla ilgili olarak yapılan KAP açıklaması şöyle:

“Ankara Sincan İlçesi Alcı OSB Mahallesi’nde bulunan 30.000 m2 arsamız üzerinde Şirketimizin halka arzı öncesinde inşaatına başlanmış ve her katı 7.800m2’lik 2 katlı (toplam 15.600m2) ilk etabı tamamlanmış bulunan fabrika binamızda, %70 bağlı ortaklığımız Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. bağlı ortaklığı şeklinde kurulacak şirket bünyesinde faaliyet gösterecek; Türkiye’de ve dünyada artan talep ve grup firmalarının ihtiyacını karşılamak için yıllık 500 MW üretim kapasitesine sahip istenildiğinde yıllık 1.000 MW üretim kapasitesine çıkartılabilecek opsiyonlara sahip olacak şekilde güneş paneli fabrikası kurulmasına karar verilmiştir. Seri üretimin 2023 yılının ilk çeyreği hedeflenmekle birlikte e en geç yılın ilk yarısında başlanması planlanmaktadır.”

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,980TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler