17.4 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021
- Sponsorlu -spot_img

Türkiye’nin Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) kuruldu

Türkiye’de denizüstü rüzgâr santrallerinin yatırımlarının yapılması, geliştirilmesi, denizcilik ve enerji sektörünün bir araya getirilmesi, işbirliklerinin koordine edilmesi amacıyla 05 Mart 2021 tarihinde Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) kuruldu.


Türkiye’nin Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) kuruldu. Derneğin merkezinin Ankara’da bulunduğu ve İstanbul ve İzmir’de de şubeler açılması hedeflendiği bildirildi. Dernekten yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“DÜRED olarak hedeflerimiz denizüstü rüzgâr enerjisi ile ilgili sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek, Kamu Kurumları ve üniversiteleri de aktif olarak dernek faaliyetlerinde kullanarak farkındalık yaratılmasıdır.

Ayrıca ülkemizin denizüstü rüzgar enerji kaynakları alanında mevcut potansiyelini ortaya koymak, denizüstü rüzgar enerji kullanımının oluşmasını sağlamak, mevzuatın oluşturulmasında katkıda bulunmak, ihale süreci ve şartname hazırlama sürecine katkı sunulması da ana hedeflerdendir.”

Yönetim Kurulu Üyeleri;
Dr. Murat Durak Yönetim Kurulu Başkanı
Veli Bilgihan Yaşacan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Ahmet Paksu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Emin Yaşacan Yönetim Kurulu Üyesi
Ersin Şekerci Yönetim Kurulu Üyesi

Kurucu üyeler;
Dr. Murat Durak Meteoroloji Mühendisi (İTÜ)
Veli Bilgihan Yaşacan Makine Müh. (ODTÜ)
Ahmet Paksu Makine Müh. (ODTÜ)
Emin Yaşacan Gemi Mak. İşletme Müh. (Deniz Harp Okulu)
Ersin Şekerci Havacılık Müh. (ODTÜ)
Aykut Başkurt Gemi İnşa Müh (İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fak)
Bülent Şekerci İşletme (Algonquin College – Kanada)

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,546TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler