14.6 C
Ankara
Cumartesi, Ekim 16, 2021

Su Ayak İzi Raporu Açıklandı: Türkiye, 2030 yılında su sıkıntısı çeken bir ülke olabilir-According to Water Footprint Report: Turkey may face water shortages in 2030

Su Ayak izi Raporu’na göre, artan nüfus, gelişen sanayisi ve hızla büyüyen kentleriyle Türkiye’nin 2030 yılında su sıkıntısı çeken bir ülke olacağı tahmin ediliyor.

Cihan Haber Ajansı’nın haberine göre, WWF-Türkiye’nin Orman ve Su İşleri Bakanlığı işbirliğiyle hazırladığı Türkiye’nin Su Ayak İzi Raporu’na göre, ülkemiz sanıldığı gibi su zengini değil. Su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, yönetimi ve su ayak izinin dikkatle incelenmesi Türkiye için oldukça önemli.

“Tarımsal Üretim Türkiye’nin su ayak izinde en büyük paya sahip”

Raporda Türkiye’nin su ayak isini değerlendirirken, üretimin ve tüketimin su kullanımıyla Türkiye’nin ithalat ve ihracatında yer alan su miktarı incelendi. Tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetiminin ülke ekonomisini doğrudan etkilediğine işaret eden çalışma, tarımsal üretimin yüzde 89 ile Türkiye’nin su ayak izinde en büyük paya sahip olduğunu ortaya koydu.

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak raporla ilgili değerlendirmesinde, su kaynaklarının kullanımı ve yönetimindeki geleneksel kalıpları yeniden gözden geçirmenin ve bunları geliştirmenin zamanının geldiğine dikkat çekti. Baştak, “Türkiye’nin Su Ayak İzi Raporu’nun bizlere verdiği mesaj şudur; üretim ve tüketim süreçlerimiz, iklim koşullarıyla olduğu kadar su kaynaklarının sürdürülebilirliğiyle yakından ilişkilidir. Bu nedenle, su kaynaklarının daha iyi yönetilmesini sağlamak için sosyal, ekonomik, çevresel sürdürülebilirlik ilkelerini bir bütün olarak yerine getirmemiz gerekiyor. Bu aynı zamanda, suyla ilgili bütün tarafların birlikte hareket etmesini gerektiriyor. Karar vericiler, büyüyen su ayak izini küçültmek ve olası etkilerini azaltmak için daha uygun stratejiler geliştirirken, iş dünyası ve bireyler de kendi sorumluluk alanlarında somut adımlar atmalıdır.” dedi.

Baştak, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile birlikte Türkiye’nin Su Ayak İzi Raporu ile elde ettiğimiz veriler ve sonuçların, yaşam kaynağımız olan suyu daha iyi yönetmenin yeni yollarını bulmamıza katkı sağlamasını umuyoruz.” şeklinde devam etti.

“Öncü Bir Çalışma Niteliği Taşıyor”

Raporun, entegre havza yönetimi yönündeki çalışmaları destekleyeceğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca da şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin su ayak izinin hesaplanmış olmasını, geleceğe yönelik planlamaların yapılması, sorunlara karşı çözüm yollarının geliştirilmesi, toplumda su tasarrufuyla ilgili farkındalığın artırılması, paydaşların su yönetimine katılması ve kamu politikalarında gerekli değişimlerin sağlanması açılarından önemli buluyoruz. Yapılan bu çalışmanın, sosyal ve ekonomik kalkınma hedefleri belirlenirken, suya yönelik hususların daha sağlıklı bir şekilde dikkate alınmasına yardımcı olacağını ümit ediyoruz.”

Akca, raporun sadece ülke su kaynaklarının korunmasına değil, aynı zamanda şirketlerin ihracat potansiyelinin artırılmasına da yardımcı olacak öncü bir çalışma niteliği taşıdığını dikkat çekti.

Kaynak: Montel Foreks

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,596TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler