16.4 C
Ankara
Pazartesi, Mayıs 16, 2022
spot_img

Petrol, stoklardaki azalmayla yükselişte

ABD’de ham petrol stoklarındaki düşüş ve AB’nin Rusya’dan ham petrol ithalatını yasaklama ihtimali petrolde yükselişe neden oldu.


Batı Teksas Tipi ham petrol dün Çin’in enerji talebinin azaldığına dair sinyallerle yüzde 2’den fazla gerilerken bugün yükselişe geçti.

Amerikan Petrol Enstitüsü ham petrol stoklarının yaklaşık 3.5 milyon varil düştüğünü açıkladı.

ABD ve İngiltere Rusya’dan petrol ithalatını yasaklarken Moskova’nın Polonya ve Bulgaristan’a doğal gaz akışını kesmesinin ardından Avrupa Birliği’nin de benzer adımlar atıp Rusya’dan ithalatı yasaklaması bekleniyor.

Öte yandan bu hafta 23 üyeli OPEC grubunun Perşembe günkü toplantısında petrol arzında ılımlı artışını sürdürmesi bekleniyor.

Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı bugün yüzde 1.2 artışla 103.73 dolardan, Brent petrolün varil fiyatı da yüzde 1.1 artarak 106.14 dolardan işlem görüyor.

Kaynak: BloombergHT

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,950TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler