27.7 C
Ankara
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Sponsorluspot_img

KONUK YAZAR: “Enerji finansmanında dijital dönüşüm kapıda: WOZX”

Steve Wozniak tarafından kurulan ve üç gün içinde yatırımcısına yüzde 2 bin 700 getiri sağlayan WOZX, enerjide yeni bir finansman ve yatırım modelinin de habercisi. WOZX’in sahibi olan EFFORCE adlı şirketle birlikte çok yakın gelecekte benzer dijital yatırım platformları; enerji, teknoloji ve yazılım gibi bilgi asimetrisinin yoğun olduğu endüstrilerde klasik finansman araçlarına bir alternatif olarak karşımıza çıkacak…

Geçen aralık ayının başında, Steve Wozniak’ın da aralarında bulunduğu bir grup girişimcinin kurduğu EFFORCE isimli şirket, WOZX adında yeni bir kripto parayı piyasaya sürdü. 3 Aralık’ta 0.1 dolar nominal değer üzerinde işleme başlayan WOZX, 3 gün içersinde 2.80 dolara çıkarak yatırımcısına yüzde 2 bin 700 kazandırdı. Şirketin değerlemesi ise bir kaç gün içinde 80 milyon dolardan 2 milyar doların üzerine
çıktı. Aynı şirket, 2019 yılında 53 milyon dolarlık ilk fonlama girişimde başarısız olurken, WOZX ile beraber 2020’de nasıl böyle bir başarı yakaladı?

WOZX, son yıllardaki kripto para furyasının devamı niteliğindeymiş gibi görünse de EFFORCE’nun “white paper”ı dikkatlice okunduğunda, aslında WOZX’in bir finansman aracı olduğu ve EFFORCE’unda bir crowdfunding platformu olduğu ortaya çıkıyor. Bu noktada, şirketin blockchain argümanı bir pazarlama stratejisi olmaktan öteye geçmiyor. Esasen EFFORCE bir crowdfunding platformu ve WOZX de bir “utility token” olarak yatırımcısına dijital bir yatırım platforma dahil olup çeşitli enerji verimliliği projelerine yatırım yapma imkanı/opsiyonu tanıyor.

Şirket WOZX’i piyasaya sürerken değer önermesini, “Klasik finansman araçları tarafından fonlanması ekonomik olmayan enerji verimliliği projelerine kripto para aracılığı ile finansman sağlamak” olarak tanımlıyor. Şirket iş modelini üç temel esas üzerinden geliştiriyor:

Yazının devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,553TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler