14.6 C
Ankara
Cumartesi, Ekim 16, 2021

ENERGO-PRO Grup, türbin ve jeneratör deneyimini Türkiye’ye taşıdı

Bir asırdır Avrupa’da üretim yapan ENERGO-PRO Grubu, bilgi birikimi ve deneyimini Ankara‘ya getirdi. Hidroelektrik santraller için türbin ve jeneratörler bir yılı aşkın süredir Türkiye‘de üretiliyor…

Türkiye‘de hidroelektrik santraller için türbin, jeneratör ve diğer ekipmanları üretmeye başlayan ilk yabancı yatırım şirketi ENERGO-PRO Grup, Ankara yakınlarındaki organize sanayi bölgesinde bulunan fabrikası Litostroj Türkiye‘de geçtiğimiz yıl üretime başladı. ENERGO-PRO CEO‘su Pavel Váňa, Çekya‘da bir asırdan fazla süredir hidrolik türbin üretme geleneğine dikkat çekerek hidroelektrik santralleri için geleneksel türbin üretiminde Orta Avrupa‘daki bilgi birikimini Türkiye‘ye getirdiklerini söyledi.

Slovenya‘daki türbin üreticisi Litostroj Power ve Çek mühendislik şirketi Litostroj‘un (eski adıyla ČKD Blansko Engineering) sahibi olan ENERGO-PRO Grup, Blansko‘dan mühendisler, Sloven Litostroj‘dan uzmanları da Türkiye fabrikasının yapımına da kattı. Türbin ve jeneratör üretimi için en güncel teknolojiyle donatılan fabrikada, toplam 18 bin m2’lik alanda türbin üretimi için 3 bölüm ve jeneratör üretimi için 2 bölüm bulunuyor. Şirket, ilk defa hidroelektrik ekipmanlarının yerli üretimini gerçekleştirdiği için ayrıca önem taşıyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,596TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler