-5.2 C
Ankara
Salı, Ocak 19, 2021
- Sponsorlu -

En çok hangi ayda elektrik ve doğal gaz tüketiyoruz?

Türkiye’de abonelerin elektrik tüketimi, ekim–ocak arasında her ay bir önceki aya göre artıyor. Bu dönemde, elektrik tüketiminde yüzde 15-20 dolayında artış gözleniyor. En yüksek elektrik tüketimi genelde ocak ayında ama bazen klima etkisi nedeniyle haziran ve temmuza da kaydığı olabiliyor. Doğal gazdaki eğilim daha da dikkat çekici… Ağustos ayından ocak ayına kadar tüketim 18 kat artış kaydediyor…

Türkiye’de, koronavirüs salgını ve ekonomide ortaya çıkan sorunlar gerek elektrikte gerekse de gazda abone davranışlarını ve tüketimi etkiledi. Yeni abone alma hızı da düştü. Bu durum, enerji sektöründe yatırımların ve yatırım planlarının yeniden gözden geçirilmesine yol açtı. Sektör, bu gelişmeleri kendi içinde yaptığı toplantılarda masaya yatırıyor; deyim yerindeyse dünü analize tabi tutarak bugüne, bugünün gerçeğini de yarına taşıyor. Bu çerçevede Ankara’da yapılan bir toplantıda, enerji sektörü mercek altına alındı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Gaz Meclisi Toplantısında, uzmanlar ve sektör temsilcileri birer sunum yaptı. Sunumlarda, mevsimlere göre tüketim miktarları da yer aldı. Buna göre, bu yılın ilk 11 ayında 800 bin yeni gaz abonesi eklendi. Gaz kullanan hane sayısı 17.2 milyona yükseldi. Sektör, salgın nedeniyle 2020 hedefinin yüzde 10 altında kaldı. Aboneler; 81 il merkezi, 538 ilçe ve 30 beldede gaz kullanılıyor. Sektör, 25 yeni yerleşim yerine daha gaz götürmeyi hedefliyordu. Salgın ve kapanma koşulları nedeniyle 18 yeni yerleşik yerine gaz ulaştırılabildi. Türkiye nüfusunun yüzde 81’i, eş deyişle 67 milyon kişi gaz kullanabilecek duruma geldi.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

522BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,328TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler