14.6 C
Ankara
Cumartesi, Ekim 16, 2021

Doğu Akdeniz’de buzlar kırılıyor Mısır ve İsrail gazı için “sıcak” mesajlar

Doğu Akdeniz’de Türkiye, İsrail ve Mısır üçlüsü arasında diplomatik ilişkilerde oluşan buzları eritecek, doğal gazda iş birliği sürecinin kapısını aralayacak sıcak mesajlar art arda geliyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Doğu Akdeniz’de en uzun karasuları ve sınırları olan iki ülke olarak ilişkilerimizin seyrine göre biz de yarın deniz yetki alanları konusunu Mısır’la müzakere edebiliriz. Kendi aramızda da ileride bir anlaşma imzalayabiliriz” sözlerinin ardından enerji yönetiminden de “Doğu Akdeniz” odaklı önemli bir açıklama geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türk Miras Vakfı’nın (THO) video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği, “Küresel Enerji Dönüşümü ve Türkiye’nin Enerji Yol Haritası” başlıklı etkinlikte konuştu. Bayraktar, Türkiye’nin doğal gazda Doğu Akdeniz ülkeleriyle (üretilen ya da üretilecek gazın Türkiye’ye gelmesi ve üçüncü ülkelere taşınması için) iş birliği yapabileceğini belirterek, bunun üç temel ilkeye dayanması gerektiğine işaret etti: Kazan-kazan, arz güvenliği, bölgesel istikrara ve güvenliğe katkı.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,596TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler