28 C
Ankara
Cumartesi, Mayıs 15, 2021
Sponsorluspot_img

Direnişini sürdüren kömür, savaşı kazanabilecek mi?

İklim değişikliğiyle mücadele, yenilenebilir enerji teknolojilerinin gelişmesiyle maliyetlerin düşmesi kömürün tahtını sallıyordu ancak en büyük darbe Covid-19’dan geldi. Dünyada kömür talebi, yüzde 5 azalarak İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük düşüşünü yaşadı. Beklenti, 2021’de toparlanma olacağı yönünde ama 2025’te kömür tahtını yenilenebilir enerjiye vermek zorunda kalabilir…

Küresel kömür talebi bu yıl korona virüs salgınının etkisiyle yüzde 5 azalarak İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük düşüşünü yaşayacak. Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Kömür 2020 raporuna göre, dünyadaki kömür talebinde son iki yılda tarihi düşüş görüldü. Bu düşüşte, ABD ve Avrupa’da kömür kullanımının azalması etkili olurken, doğal gaz fiyatları ve elektrik talebinin düşük olması da önemli rol oynadı.

Salgını önlemek için alınan tedbirler neticesinde yavaşlayan ekonomik aktiviteye bağlı olarak kömür talebinin bu yılsonu itibarıyla yüzde 5 azalması öngörülüyor. Öte yandan, gelecek yıl ekonomide beklenen toparlanmanın etkisiyle dünya kömür talebinde yüzde 2,6 artış görülecek. Kömür talebindeki artışın büyük bir kısmı Çin, Hindistan ve Güneydoğu Asya kaynaklı olacak. Gelecek yıl kömür talebi 2019 seviyesinin altında kalacak.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,566TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler