21.7 C
Ankara
Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img

ÇED Sürecinde Uyulacak İdari ve Teknik Usul ve Esaslar Belirlendi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecinde uyulacak idari ve teknik usul ve esasları düzenleyen yönetmelik, 29 Temmuz 2022 tarih ve 31907 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinde yapılan güncellemeye göre, ÇED uygulanacak projeler listesi (Ek-1) ve Ön İnceleme ve Değerlendirmeye Tabi Projeler (Ek-2) için değişiklik yapıldı.

Faaliyetlerin/Projelerin çevreye olan etkileri göz önüne alınarak Ek-1 ve EK-2 Listelerinde düzenlemeler içeren yeni yönetmelik ile ÇED Raporu hazırlanması zorunlu olan faaliyetlerin sayısı arttırıldı. Ek-2 Listesi’nde yer alan faaliyetlerin/projelerin de çevresel etkilerinin daha kapsamlı ve detaylı incelenmesi için Ek-1 Listesi’nde yer alan faaliyetlerde/projelerde olduğu gibi kümülatif etki değerlendirmesi yapılması, çevresel ve sosyal eylem planı hazırlanması, sürdürülebilirlik ve çevre izleme planı hazırlanması zorunlu hâle getirildi. Sıfır Atık Planı, Sera Gazı Azaltımı Planı, İklim Değişikliğine Etkiler, Çevre İzleme Planı, Çevresel ve Sosyal Yönetim Planı gibi “Sürdürülebilirlik Planı” başlıklarının ÇED Raporları’nda yer alması zorunlu hâle getirildi.

Güneş enerjisi ile ilgili düzenlemelerinde elektriksel güç ifadeleri (MWe), mekanik güç (MWm) olarak güncellendi.

Ek-1 43. madde, Proje alanı 20 hektar ve üzerinde veya kurulu gücü 10 MWm ve üzerinde olan güneş enerji santralleri şeklinde değiştirilirken;

Ek-2 41. madde, Proje alanı 2 hektar ve üzerinde veya kurulu gücü 1MWm ve üzerinde olan çatı ve cephe sistemleri hariç güneş enerji santralleri olarak düzenlendi.

Rüzgar, jeotermal ve hidroelektrik için düzenlemeler de içeren yönetmelikte, yıllık olarak 1.5 milyon ton ve üzerinde karbon yakalama ve jeolojik depolanma projeleri Ek-1 kapsamında alınırken Ek-2 ile karbon yakalama ve depolama amacıyla karbondioksitin boru hatları ile taşınması düzenlemesi yapıldı.

Yönetmeliğin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,022TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler