13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Avrupa krizden çıkışın yolunu ‘yeşil kalkınma’da buldu

Avrupalı kanaat önderlerinin ardından IMF’nin de destek verdiği ‘yeşil kalkınma’ önemli bir çıkış yolu olarak görülüyor. IMF ile Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan rapora göre, 2021-2023 döneminde söz konusu alanlarda yapılabilecek toplam 3 trilyon dolarlık yatırım ve oluşturulacak politikalarla yıllık yüzde 1,1 küresel ekonomik büyüme sağlanabilir. Hatta sürdürülebilir kalkınma için 6 alanda yapılacak yatırımlarla yıllık 9 milyon istihdam oluşturulabilir…

Avrupalı politikacılar, CEO’lar, kanun yapıcılar ve aktivistler; nisan ayında iklim kriziyle mücadele etmek ve biyoçeşitliliği savunmanın daha güçlü ekonomileri inşa edeceğini söyleyerek, koronavirüs salgınının ardından yeşil yatırımlar ile ekonomik büyümenin sağlanması çağrısında bulundu. Bu çağrıya Uluslararası Para Fonu (IMF) de katıldı arkasından da somut bir adım atılarak Uluslararası Enerji Ajansı ile ortak bir çalışmaya imza atarak somut veriler ortaya koydu.

Avrupalı 180 karar vericinin imzaladığı kamuoyuna açıkladığı mektupta, “İklim nötr bir ekonomiye geçiş, biyolojik çeşitliliğin korunması ve tarım-gıda sistemlerinin dönüşümü hızlı bir şekilde yeni iş kolları ve büyüme getirme potansiyeline sahip ve daha dayanıklı toplumların inşa edilmesine katkıda bulunabilir” ifadesi yer aldı. İmzacılar pandemiyle birlikte katlanan ekonomik krizin üstesinden Avrupa Birliği’nin ‘Yeşil Düzen’ politika paketi ile gelinebileceğini söyledi. Yeşil Düzen, 27 ülkelik bloku 2050 yılı itibarıyla net sıfır emisyona ulaştırmayı hedefliyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler