13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Türkiye’nin Libya hamlesi, Akdeniz’de petrol satrancını yeniden başlattı

Türkiye; İsrail, Mısır ve Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yataklarını kontrol etme girişimini, Libya hamlesi ile bozdu. Türkiye, sahip olduğu rezervle ilk 10 ülke içinde yer alan Libya’da petrol arama çalışmalarına başlayacağını tüm dünyaya ilan etti. Birçok ülkenin karşı çıkmasına karşın Türkiye, bir yandan Libya’nın petrolünü dünya pazarlarına taşıyacak bir yandan da Libya’nın ekonomik kalkınmasına katkı verecek…

Türkiye, Akdeniz’de petrol arama ve üretim hattını ve alanını genişletiyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Libya ile yapılan anlaşma uyarınca Akdeniz’de yeni sahalarda eylül ayında petrol için sismik çalışmalara başlayacak. Sismik araştırmalar sonucunda elde edilecek veriler doğrultusunda sondaj aşamasına geçilecek; kuyular kazılmaya başlanacak. Türkiye’nin, Libya’da kara sahasında da petrol arama ve üretim çalışması yürütmesi bekleniyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya’nın başkenti Trablus’ta Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile bir görüşme yaptı.

Bir günlük ziyaretin ardından Türkiye’ye dönüşte bir açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, “Bu ziyaret Libya’da büyük bir memnuniyet uyandırdı. Ziyaretimizin amacı Libya’ya desteğimizi vurgulamaktı” dedi. Türkiye ile Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanları Mutabakatı’na dikkat çeken Çavuşoğlu, “Enerji ile ilgili yapacağımız iş birliğini konuştuk. Libya’da kalıcı ateşkes ve siyasi çözüm için görüş alışverişinde bulunduk. Bundan sonra BM çatısı altında çalışmalarımızı nasıl sürdüreceğimizi değerlendirdik” ifadesini kullandı.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler