13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Yenilenebilir enerji istihdamı, küresel iyileşmeyi hızlandırabilir

IRENA’nın ‘Yenilenebilir Enerji ve İstihdam – Yıllık Değerlendirme Raporu’na göre, küresel yenilenebilir enerji sektöründe istihdam 2012’den bu yana sürekli olarak büyüme gösterdi. Rapor, pandemi krizinin ekonomik artçı şokundan korunmak için yenilenebilir enerji yatırımları ve enerji dönüşümü harcamalarının iki katına çıkarılması gerektiğini belirtiyor. Öte yandan yapay zeka gibi yeni nesil teknolojilerin ise gelecek yıllarda “yenilenebilir enerjinin emek yoğunluğunu” şekillendireceği vurgulanıyor.

Esen ERKAN

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) her yıl düzenli olarak yayınladığı yenilenebilir enerji istihdam raporuna göre, yeşil enerjiye yapılan istihdam yatırımları 2023 yılına kadar 5,5 milyon temiz enerji işi üretebilir. Bu da aynı dönemde fosil yakıt endüstrisindeki bir milyon iş kaybını telafi etmekten daha fazlası anlamına geliyor. Önümüzdeki 10 yılda temiz enerji teknolojilerine
küresel çapta yılda ortalama 4,5 trilyon dolar harcanırsa, yenilenebilir enerji 2030 yılına kadar 30 milyon kişiyi istihdam edecek ve 42 milyon iş yaratacak. Tahmin edilen temiz enerji işleri arasında enerji verimliliği, şebeke ve enerji esnekliği gibi alanlar da yer alıyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler