14.6 C
Ankara
Cumartesi, Ekim 16, 2021

YEKA GES-5 yarışma ilanı yayında!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 30 Eylül 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ilanına göre, 23 farklı il için 76 ayrı yarışmayla gerçekleştirilecek YEKA GES-5 yarışmalarıyla 1500 megavat güneş enerjisi kapasitesi tahsis edilecek.

YEKA GES-5 yarışmaları için 12 Ocak 2022 tarihinde ve 09.30-13.00 saatlerinde Enerji İşleri Genel Müdürlüğüne başvurular yapılacak. Güneş enerjisi yarışmalarında elektrik enerjisi alım tavan fiyatı kilovatsaat için 40 kuruştan başlayacaka olup yarışma tarihleri daha sonra duyurulacak.

Tahsis edilecek kapasite miktarları her bir yarışma için 10 ila 30 megavat arasında kapasite tahsisi olacak. Elektrik enerjisi alım süresi ise bağlantı kapasitesinin her bir megavat değeri için santralin ilk kabulünden itibaren üretilen ilk 23 gigavatsaat elektriğin iletim veya dağıtım sistemine verildiği süreyi kapsayacak.

Diyarbakır, Van ve Malatya için her bir ilde 120’şer megavat kapasite tahsisi için 6’şar yarışma; Ankara, Adıyaman, Batman, Elazığ, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak için her bir ilde 100’er megavat kapasite tahsisi için 5’er yarışma; Bingöl’de 40 megavat, Denizli’de 30 megavat, Antalya, Bilecik, Burdur, Eskişehir, Kırıkkale, Kütahya, Uşak ve Yozgat’ta 20’şer megavat ve Kırşehir’de 10 megavat kapasite tahsisi için güneş enerjisi yarışmaları gerçekleştirilecek.

YEKA GES-5 yarışma ilanına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,596TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler