13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) işleme açıldı

Vadeli Elektrik Piyasası (VEP) 1 Haziran 2021’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ ve EPDK Başkanı Mustafa YILMAZ’ın katılımlarıyla işleme açıldı.

Türkiye’nin enerji ticareti merkezi olma yolunda bir adım olarak ifade edilen VEP ile piyasa katılımcılarının fiyat riskinden korunarak geleceğe yönelik fiyat beklentilerini görme imkanı bulacağı belirtildi. Yıl sonuna kadar piyasa işletim ücreti alınmayacak olan VEP’te spot elektrik ve doğal gaz piyasalarına ek olarak fiziksel teslimatlı VEP’in yanı sıra fiziksel teslimatlı gaz piyasasının da işletilmeye alınacağı açıklandı.

VEP’te ilk eşleşme, 1 Haziran 2021 saat 13.00.12’de, Ekim 2021 baz kontratı için megavatsaat başı 405 liradan 1 lot olarak gerçekleşti.

Açılış törenini izlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=XBtonvWWCn8&t=3s

VEP ile ilgili ayrıntılı BİLGİ için: https://vepnedir.com/

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler