17.4 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021
- Sponsorlu -spot_img

Salgın sürecinde dalgalanan elektrik tüketimi normalleşme eğilimine geçti

Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin verileri baz alınarak yapılan hesaplamaya göre Kasım’ın ilk 15 gününde elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 artış kaydetti.

Salgında ilk dalga karantina önlemlerinin uygulanması ve sanayideki ivme kaybının etkisiyle Mayıs ayında Türkiye’de elektrik üretimi bir önceki yılın Mayıs ayına göre yüzde 16,7’lik daralma kaydetmişti. Ekonomide açılma adımları ve sanayide toparlanma ivmesinin etkisiyle sonrasında elektrik tüketimi hız kazanmıştı. Bu ivmenin sonunda Türkiye’de elektrik tüketimi Eylül’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,4 artış göstermişti.

Sanayi üretimi Eylül’de bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 artış göstermişti. Aylık bazda artış ise yüzde 1,7 olarak gerçekleşmişti.

Kaynak: BloombergHT

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,546TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler