-3.7 C
Ankara
Cumartesi, Ocak 23, 2021
- Sponsorlu -

İngiltere’de yeni yeşil plan kapsamında, benzinli ve dizel arabalar 2030 yılında yasaklanacak

Yeni yeşil plan kapsamında İngiltere benzinli ve dizel arabaları 2030 yılında yasaklamayı planlıyor.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dizel araba ve kamyonların satışını planlanandan 5 yıl önce yasaklayacak.

İngiltere, Başbakan Boris Johnson’ın ‘yeşil devrim’ olarak adlandırdığı plan kapsamında 2050’ye kadar karbon salınımı net sıfıra indirmek için benzinli ve dizel araba ve kamyonların satışını 2030’dan itibaren, yani planlanandan 5 yıl önce, yasaklayacak.

Johnson bu plan ile birlikte Başbakanlığını yeniden pekiştirirken ekonomiyi de canlandırmayı hedefliyor. Yeşil devrim planıyla birlikte Johnson seçmen kitlesinin bulunduğu bölgelere yatırımı yönlendirme fırsatı da bulacak.

Yeni yasa teklifiyle birlikte hükümet elektrikli araba, hidrojen, rüzgar ve nükleer yatırım yapmaya devam edecek ve evlerin enerji verimliliğini artırmak için çalışacak.

“Bu yılın beklenenden çok farklı geçmesine rağmen ülkeyi seviye atlatmayı amaçlayan kararlı planlarımızı unutmuş değiliz.” diyen Johnson, “10 aşamalı planım binlerce çevre dostu istihdam yaratacak, koruyacak ve destekleyecek, aynı zamanda 2050 yılı net sıfır karbon salınımı hedefimize yaklaştıracak.” diye ekledi.

Johnson aynı zamanda 2030’a kadar toplamda 12 milyar sterlin büyüklüğünde hükümet kaynağı ayrılacağını ve 250 bin yüksek vasıflı çevre dostu istihdam yaratılıp bunların destekleneceğini söyledi.

Kaynak: BloombergHT

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

522BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,328TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler