16.4 C
Ankara
Pazartesi, Mayıs 16, 2022
spot_img

Rüzgar santrallerinde hibrit akımı hızlandı

Temmuz ayı içinde çok sayıda yenilenebilir enerji şirketi, rüzgar santrallerini hibride çevirme çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Bu kapsamda Aydem Yenilenebilir Enerji, Uşak’ta bulunan Uşak Rüzgar Enerjisi Santrali’ne (RES) yardımcı kaynak olarak 44 MW’lık Güneş Enerji Santrali (GES) kuracak.

Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. tarafından Uşak’ın Banaz ilçesinde 44,33 MW kurulu gücünde Uşak RES Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi planlanıyor. Proje bedeli, ekipman maliyetleri, arazi hazırlık maliyetleri, mühendislik hizmetleri maliyetleri ve alınacak yasal izinlere ait maliyetler dikkate alındığında yaklaşık 167 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Sanko Enerji de Karaman’daki Akyel 1 ve Mersin’deki Akyel 2 rüzgar enerji santrallerine güneş enerji santrali ekleyerek hibrit santrale dönüştürecek. Şirket, bu kapsamda Akyel 2 için 41 milyon, Akyel 2 için ise 179 milyon liralık bir yatırım yapacağını açıkladı. Mutluer Enerji de Konya’nın Selçuklu ilçesinde işlettiği Mutlu 5 RES’e yardımcı kaynak olarak 25 MW’lık güneş enerjisi santrali kuracak. Güneş santrali devreye alındığında yılda 40 milyon kWh elektrik üretecek. Projenin bedeli 75 milyon lira olarak hesaplanıyor. Güneş enerji santralinde Monokristal Half-Cut Fotovoltaik modüller marifetiyle üretilen doğru akım elektrik enerjisi eviriciler yardımıyla alternatif enerjiye çevrilecek.

Kaynak: Enerji Panorama

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,950TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler