-1.8 C
Ankara
Cuma, Şubat 26, 2021
- Sponsorlu -

RES, 2020 yılında 2,2 GW’lık yeni yenilenebilir enerji kapasitesiyle iyileşme kaydetti

RES, bugüne dek 19 GW’lık yenilenebilir enerji üretimi sağladı. Dünyanın en büyük bağımsız yenilenebilir enerji şirketi RES, 2020 yılında Fransa’daki Haut du Saule, Amerika’daki Southern Oak güneş enerjisi santrali, Avustralya’da Murra Warra 1 rüzgâr enerjisi santrali ve İngiltere’de Solwaybank rüzgâr enerjisi santralinin de aralarında bulunduğu 2,2 GW’lık yeni yenilenebilir enerji projelerinin inşasını tamamladı.

RES’in 2020 yılı boyunca devreye aldığı yeni yenilenebilir enerji kapasiteleri, RES projelerinin önlediği toplam salımı 19 milyon tona indirerek her yıl 4,3 milyon tona denk karbondioksit salımını önlemiş olacak.

Şirketten yapılan basın açıklamasına göre, COVID salgınına rağmen, Avustralya ve İskandinavya’daki kayda değer büyüme akabinde desteklediği işletme projeleri 7 GW’lık kapasiteye ulaşan RES, enerji üretimine devam ediyor. Şirket 2020 yılı boyunca 23.000’den fazla temel hizmet çalışanının 24/7/365 Kontrol Merkezi sayesinde karasal ve denizüstü projelere erişim sağladığını kaydetti. Yıl içinde ISO 55001 sertifikasını alırken, Yenilenebilir Enerji Tesisleri Operasyonel Yönetimi hizmetleriyle uluslararası tanınırlık kazandı.

Yıl boyunca RES ile yapılan yenilenebilir enerji yatırımları emin adımlarla devam etti. Kanada, Amerika, İngiltere ve İrlanda’daki diğer rüzgâr, güneş enerjisi ve enerji depolama projelerinin yanı sıra kapanışı gerçekleşen projelerimiz: İskandinavya’daki projelerin 800 MW’ından fazlası, Fransa’daki 496 MW’lık Saint-Brieuc denizüstü rüzgâr enerjisi santrali mülkiyet hissesi satışı, Avustralya’daki 209 MW’lık Murra Warra rüzgâr enerjisi santrali, Amerika’daki 200 MW’lık Crossett ve Delta’s Edge güneş enerjisi projeleri oldu.

RES Group İngiltere CEO’su Ivor Catto: “’Bu zamanda enerji üretimini sürdürebilmek bir ayrıcalık. 2020 yılında çalışanlarımızın üretimi sürdürebilmeyi başarmış olmalarıyla gurur duyuyorum. ‘Herkesin uygun fiyatlı sıfır karbon emisyonlu enerjiye erişebileceği bir gelecek yaratma’ vizyonumuz uyarınca yenilenebilir enerjiden elektrik üretiminde üzerimize düşeni yapmaya devam ettiğimiz için mutluyum.

“Yenilenebilir enerji küresel iklim değişikliği sorunuyla mücadelede bir mihenk taşı olmayı sürdürdü. Tüketicilere yenilenebilir enerji iletmeye ve dünyadaki müşterilerimize hizmet sağlamaya devam ederken, 2021 yılının da başarılarla dolu bir yıl olmasını diliyoruz.” yorumlarında bulundu.

2020 yılında imza attığımız önemli başarılar:

• İngiltere’de Solwaybank, Fransa’daki Haut du Saule ve çift yüzeyli güneş panellerinin kullanıldığı, Amerika’daki en büyük güneş projelerinden biri olan Southern Oak projelerinin de dahil olduğu 2,2 GW’lık yeni kapasite devreye alındı.
• Bu yıl Avrupa’da, inşaatına başlanmış en büyük projelerden biri olan Björnberget projesinin satışı gerçekleşti.
• RES, ISO 55001 sertifikası ile onaylanan Yenilenebilir Enerji Tesisleri Operasyonel Yönetimi hizmetleri alanında layık görüldüğü Outstanding Service Ödülü ile tüm dünyanın takdirini kazandı.
• Avustralya’daki Murra Warra 1 projesi tamamlandı ve Murra Warra 2 projesinin kurulumuna başlandı.
• Fransız Ulusal Demiryolları Şirketi ile 40 MW kapasiteli güneş enerjisinı kapsayan kurumsal seviyede bir enerji satın alma anlaşması imzalandı.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

518BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,328TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler