17.4 C
Ankara
Çarşamba, Nisan 14, 2021
- Sponsorlu -spot_img

RAPOR: Ürdün’de yenilenebilir enerji, kömür ve kaya petrolü ile rekabet ediyor

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan rapor, Ürdün’ün yenilenebilir enerjiye geçişine yardımcı olabilecek bir dizi politika önlemi belirledi. “Yenilenebilir Enerji Hazırlık Değerlendirmesi: Ürdün Haşimi Krallığı” başlıklı çalışma, Ürdün Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı ile işbirliği ile hazırlandı. Ürdün, 2030 yılına kadar kurulu güçte yüzde 31 yenilenebilir enerji payına ulaşmak için ulusal çabalarına özel sektörün de katılmasını istiyor…

Ürdün ya da resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı, Ortadoğu’da bulunmasına karşın topraklarından petrol çıkmayan tek ülke olma özelliği taşıyor. Antik kentleri, çöl kültürü, geleneksel yaşamıyla Ortadoğu‘nun en etkileyici ülkelerinden biri olan Ürdün, petrol zengini olmamasına karşın tarihi dokusu, coğrafi özellikleri ve doğal güzellikleri bakımından son derece zengin bir ülke. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan, dünyaca ünlü Petra Antik Kenti ile her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Hızlı nüfus artışı, Ürdün Haşimi Krallığı’nda ekonomiyi büyük baskı altına alıyor. 10,6 milyonluk mevcut nüfus için geleceğe yönelik uzun vadeli yeni ekonomik kalkınma modelleri aranıyor. Ürdün’deki ekonomik zorluklar, Covid-19 sağlık kriziyle daha da şiddetlenirken ülke yerel enerji kaynaklarının kullanımını ilerletmekte kararlı. Ürdün ekonomisinin büyüme stratejilerinin merkezinde ithalata dayanan enerji sektörü yer alıyor. Yerel kurumlar için enerji dönüşümü yatırımlarının uygulanabilirliğini ve elektrifikasyonu artırmayı hedefleyen Ürdün, sanayi, ısıtma, soğutma ve ulaşım gibi enerji dışı sektörleri de elektriklendirmeyi hedefliyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,546TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler