13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Perakende Enerji Satışlarında Verimli Sürüş Yolları

-Basitleştirin, Kolaylaştırın ve Odaklanın-

Bugünün rekabetçi ve fiyata duyarlı pazarında perakende enerji şirketlerinin kazanabilmek için satış çabalarının etkinliğini çeşitli yollardan maksimize etmeleri gerekiyor. Birçok kuruluş, sektörün büyük şirketleri ve hatta şirketlerin müşteri hizmetleri de dahil olmak üzere, bu meydan okuma karşısında mücadele veriyor.

Boston Consulting Group (BCG) tarafından yapılan yeni bir incelemeye göre, büyük perakende enerji şirketleri müşteri kazanmak ve ellerinde tutmak için küçük şirketlerden daha fazla maddi kaynağını ortaya koymak zorunda. Ayrıca, büyük şirketler ölçekleri ile ilgili forfaiting gibi rekabet avantajı sağlamak için önemli olan kaynakları yakalamak konusunda da sıklıkla başarısızlığa uğruyor.
“Perakende enerji satışlarında büyük ve küçük enerji şirketleri için en iyi yürütmeye -best-in-class execution- ulaşmanın yolları neler?”

BCG; Avustralya, Avrupa ve ABD genelinde 30’dan fazla şirket üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda, üst düzeydeki uygulayıcı şirketler arasında benzerlikler bulunduğuna dikkat çekiyor. BCG’nin araştırmasına göre, perakende enerji satışlarında en yüksek düzeyde ve avantajlı maliyet yapılarına sahip olan şirketler, genellikle şu önemli ortak özelliklere sahip:

  • Basitleştirilmiş bir iş modeli,
  • Müşteri hedefleri ve ürün teklifleri açısından nispeten dar bir odak,
  • Aerodinamik yapıda modern iş süreçleri,
  • Müşteri hizmetlerinde mükemmellik için taahhüt,
  • Kademelerin sayısını azaltarak kuruluşun idari yapısını azaltma, basitleştirme işlemleri yapmak-“Delayered organizations”
  • En basit şekli ile yüksek değerlere sahip bir liderlik kültürü oluşturmak.

Araştırma sonuçlarına göre; bu türden ortak özelliklere sahip şirketler, özünde daha azını başarmak için seçilmiş gibi görünseler de; perakende satışlarında daha ölçülebilir ve gerçekçi sonuçlara sahip olan taraf oluyor.

Kaynak: https://www.bcgperspectives.com/content/articles/energy_environment_sales_channels_driving_efficiency_retail_energy_sales/
Çeviri: Esen ERKAN

 

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler