27.7 C
Ankara
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Sponsorluspot_img

Ortadoğu’nun güneş enerjisinde köklü değişim

Ortadoğu Güneş Enerjisi Sanayi Derneği (MESIA) ve MEED tarafından hazırlanan Orta Doğu ve Kuzey Afrika Güneş Enerjisi Raporu 2014 (Mena Solar Energy Report 2014) ülkelerin bilinen petrol zengini yanlarının aksine, özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da hızla büyüyen güneş enerjisi piyasası hakkında derinlemesine bir değerlendirme sunuyor.

Raporda, önümüzdeki 10 yıl boyunca güneş, rüzgar ve hidroelektrik projelerinden üretilmesi planlanan 37.000 MW’lık enerjinin, 12.000 MW – 15.000 MW’lık kısmının sadece güneş enerjisi projelerinden sağlanacağı belirtiliyor.

Rapora göre, hükümetlerin hızla büyüyen enerji talebini karşılama ve mevcut fosil yakıt kaynakları üzerindeki artan gerilimi yenilenebilir enerjiden sağlama noktasında güneş enerjisinden elde edeceği katkının, önümüzdeki 7 yıl içerisinde kökten değişeceği vurgulanıyor.

 

Ayrıntılı bilgi için: http://www.meed.com/research/mena-solar-energy-report-2014/3188165.article

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,553TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler