26.6 C
Ankara
Cumartesi, Ekim 1, 2022
spot_img

Işıklar RES’i satan RES Group’tan, Dost Enerji ile 185 MW’lık anlaşma

Dünyanın en büyük bağımsız yenilenebilir enerji şirketi olan RES, Türkiye’deki Işıklar Rüzgar Enerjisi Projesi’nin satışını duyurdu. Kütahya Gediz’de bulunan 50 megavatlık (MW), 9 türbinli projenin 2024 yılında ticari operasyonlarına başlaması bekleniyor. 50 MW’lık Işıklar RES projesi için Dost Enerji yaklaşık 50 milyon Euro yatırım yapacak.

Işıklar RES Projesi, Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) 2017 yılında düzenlediği rüzgâr kapasitesi ihalelerinde RES tarafından kazanılmış ve Nisan 2022’de projenin üretim lisansı alınmıştır. RES, Türkiye’de önemli bir proje geliştirme portföyüne sahip olup, Sıfır Karbon rüzgâr portföyündeki mevcut dört proje ile yenilenebilir enerji piyasasına ilave 235 MW kapasite sağlamayı planlıyor.

RES, imzalanan anlaşma ile Dost Enerji‘nin mevcut 185 MW’lık operasyonel proje portföyünün Varlık Yönetimini de üstlenmiştir. DNV tarafından yapılan bağımsız bir çalışmaya göre; yenilenebilir enerji sektöründe 40 yıllık deneyime sahip olan RES tarafından yönetilen varlıkların, endüstri standardından %1 daha iyi performans gösterdiği, bu sebeple müşterilerin daha iyi performans ve artan gelir elde etmelerini sağladığı görülmektedir. RES, yakın zamanda edindiği ISO 55001 sertifikası ile varlık yönetimi hizmetlerinde dünya çapında tanınırlığa ulaştı.

RES Türkiye Genel Müdürü Uğur Işık, “Türkiye’deki yenilenebilir enerji piyasası hızla büyümeye devam edecek ve Dost Enerji gibi sıfır karbonlu bir geleceğe geçişi desteklemek isteyen şirketlerden önemli yatırımlar alacak. Işıklar, serbest piyasaya satış yapacak olan eksi fiyatlı projeler içerisinde lisansını alan ilk projelerden biridir; bu başarı, RES’in Türkiye enerji piyasasında projeleri öne çıkarma konusundaki deneyim ve uzmanlığını gösteriyor” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Işık, “Dost Enerji ile ilişkilerimizi geliştirmek için sabırsızlanıyoruz. Işıklar RES Projesi’ni devreye almaları için onları desteklemek ve operasyonel portföylerinin değerini en üst düzeye çıkarmak için onlarla birlikte çalışacağız” yorumunda bulundu.

Dost Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Akpınar ise, şu ifadeleri kullandı: “Varlık yönetimi anlaşmasını da içeren bu önemli anlaşmada RES ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz. Dost Enerji olarak bu yatırımla birlikte toplam 235 MW rüzgar enerjisi kapasitesine ulaşacağız ve temiz enerji taahhüdümüzü güçlendirmeye devam edeceğiz.”

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,072TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler