27.7 C
Ankara
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Sponsorluspot_img

IRENA ve Siemens Energy ortaklık anlaşması imzaladı

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Siemens Energy ile küresel enerji geçişini ilerletmeyi amaçlayan bir ortaklık anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre kuruluşlar, dünya çapında yenilenebilir enerjiye geçişi ilerletmek ve derinleştirmek için teknoloji uygulamaları konusunda iş birliğini güçlendirecek.

IRENA’dan yapılan basın açıklamasında, geniş kapsamlı iş birliği kapsamında, yeşil hidrojen için iş senaryosu geliştirme, ısı üretimini ve endüstriyel süreçleri teşvik etmek için ortak çabaları ilerletme, çimento, çelik, petrokimya ve yenilenebilir enerji sektörüne yönelik özel sektör yatırımlarını kolaylaştırmak gibi dekarbonizasyona önemli katkı sunacak pek çalışmanın yer aldığı belirtildi. Ayrıca, IRENA ve Siemens, enerjiye erişimi olmayan topluluklara ve bölgelere öncelik veren yol haritalarının geliştirilmesi de dahil olmak üzere, yenilenebilir elektrifikasyonu konusunda bilgi ve uzmanlık alışverişinde bulunacak.

IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera iş birliği ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Ortaklıklar, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için küresel çabaların temel taşı ve küresel enerji geçişinin hızlı bir şekilde hızlanmasının anahtarıdır. Bu kamu-özel girişimi, düşük karbonlu bir enerji geleceği için paylaşılan bir vizyonun ve anlamlı bir eylem için ortak bir taahhüdün temsilcisidir.” dedi.

Siemens Energy CEO’su Christian Bruch ise iklim değişikliğiyle mücadele için eylem küresel bir zorunluluktur. En iyi başarı şansımız, kendini adamış kuruluşlarla güçlü ortaklıklar kurmaktır.” açıklamasında bulundu. İklim değişikliğiyle mücadelede yenilikçi teknolojilerin anahtar olduğuna inandıklarını belirten Bruch, “Enerji geçişi, büyük bir değişim gerektiren ancak önemli bir potansiyel sunan bir zorluktur.” ifadelerini kullandı.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,553TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler