21.7 C
Ankara
Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img

İran ile nükleerde anlaşma sağlandı-Formal nuclear deal has been reached with Iran

İran ile P5+1 arasında tarihi bir anlaşmaya varıldığı açıklandı.

İranlı bir diplomat, İran ile P5+1 arasında Viyana’da devam eden nükleer müzakerelerde tarihi bir anlaşmaya varıldığını söyledi.

İranlı diplomat, “Zorlu çalışmaların sonunda bir anlaşmaya vardık” diye konuştu.

AB Komisyonu da yaptığı açıklamada İran ile P5+1 dışişleri bakanlarının bugün saat 11.30’da biraraya geleceklerini, toplantı sonrasında basın toplantısı düzenleneceğini bildirdi.

İran ile nükleer anlaşma ardından Brent petrolün fiyatı yüzde 1,4, Teksas petrolü yüzde 1,5 aşağıda işlem görüyor.

Taner Yıldız: “Yatırımların önünü açacak”

İran’la nükleer anlaşmayı değerlendiren Enerji Bakanı Yıldız, “İran’da yatırıma dönüşmeyen birçok kalem vardı onların da önü açılmış olacak” dedi. Yıldız şunları söyledi:

“İran İle nükleer anlaşmayı son derece olumlu bir gelişme olarak görüyorum nihayetlendiğinde etkisi ortaya çıkacaktır. İran’da yatırıma dönüşmeyen birçok kalem vardı onların da önü açılmış olacak. İran’ın kabiliyetlerini, öncelikle bölge daha sonra da dünya için sunmak dünyadaki petrol fiyatları açısından da son derece önemli olacaktır.”

Kaynak: Fortune Türkiye

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,022TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler