27.7 C
Ankara
Çarşamba, Haziran 23, 2021
Sponsorluspot_img

Güneş Enerjisini Değiştirecek Parlak Bir Gelecek-A brighter future that will change solar energy

Güneş, dünyadaki enerjinin tümünü tek bir kaynak olarak yerine getirebilir. İlk olarak yapılması gereken ekonomik ve verimli olan bu enerjiyi yakalamak ve elektriğe çevirmek için bir yol bulmak. Gerçek şu ki, bunu sağlamanın gerçek zorlukları her zaman var.

Gelişmeler hız kesmeden sürüyor. Son zamanlarda, “perovskitin” olarak bilinen yeni bir malzeme gün ışığını algılamaya ve sadece birkaç yıl içinde geleneksel güneş pillerinin verimliliğine rakip olmaya başladı.

Perovskit adını Rus mineralog Lev Perovski’den almış ve Dünya’nın manto katmanında yer alan bir mineral türü. 2009 yılından bu yana, bu mineral Oxford Üniversitesi ve Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü (EPFL) de dâhil olmak üzere, dünya genelinde araştırmacıların dikkatini çekmişti.

EPFL Fotonik ve Ara yüzler Laboratuvarı Direktörü Michael Graetzel “Çok kısa bir süre içinde, perovskit son derece yüksek verimlilik üretmeye başladı” açıklamasını yapmış ve eklemişti: “Bugün, verimliliği yüzde 18 ile zirve yapmış durumda, ancak gelecekte daha da yükselmesi bekleniyor.”

Graetzel, perovskit’in nasıl verimli çalıştığını keşfederek yeni güneş hücrelerinin yanı sıra potansiyel yolları da geliştirmeye başladı. Graetzel, “Onları daha verimli hale getirmek için geleneksel silikon hücrelerinin üstüne perovskit koyabilirsiniz ve bu pahalı bir süreç değil. Güneş panelleri için yakın zamanda cazip bir uygulama haline gelebilir” dedi.

Öte yandan, bu büyülü malzeme su ve yüksek sıcaklıklara karşı hassas olduğu için stabilite testlerine hala ihtiyaç duyuluyor. “Tüm bunlar şimdi iyimser olarak ele alınabilir ve eminim ki tedavi edilebilir. Bu keşif gerçekten heyecan verici bir süreç”. Güneş enerjisinin en verimli, uygun fiyatlı ve kullanışlı kullanımı için perovskit yepyeni bir yöntem olabilir.

Kaynak: CNN http://edition.cnn.com/2014/09/18/tech/innovation/solar-cells-of-the-future/index.html

Çeviri: Merve GÖKTAŞ-TENVA Stajyer

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,553TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler