13.3 C
Ankara
Cuma, Eylül 24, 2021
Sponsorluspot_img

Goodyear’dan Elektrikli Araçları Şarj Edebilen Lastik-Goodyear tires could power electric cars

Elektrikli arabaların şarj edilebilmesi için artık şarj noktalarına ihtiyaçları yok. Goodyear yeni tasarladığı BH03 lastiklerle, elektrikli arabalar hareket halinde ya da atıl haldeyken bile şarj edebilecek.

Lastiklerin asfalt ile teması halinde ortaya çıkan ısının enerjiye çevrilebilmesine olanak tanıyan yeni sistem, elektrikli araçların hiçbir endişe duymadan yola devam etmelerini sağlayacak.

Şimdiye kadar üretilmiş hiçbir lastiğe benzemeyen BH03, araba hareketsizken güneş ışınlarını, hareket halindeyken sürtünme kuvvetini kullanabilen sensörlere sahip. Bu sensörler istenildiği anda bataryalara enerji gönderebilmek üzere aktif hale getirilebiliyor. Böylelikle aracın şarj sıkıntısı ortadan kalkıyor, vakit kaybı yaşanmıyor.

Goodyear BH03 son derece güvenlikli bir yapı da tasarlanmış. Aracın süratine göre duruş mesafesini güvenlikli mesafelere indirgeyebiliyor. Şimdilik bir konsept tasarım olarak üzerinde çalışılan Goodyear BH03’ün tanıtım videosu teknolojinin akıllıca kullanımına da son derece güzel bir örnek veriyor.

Kaynak: Haberler

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,577TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler