10.5 C
Ankara
Friday, March 24, 2023
spot_img

Galata Wind, yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminde geçen yıla göre %16 artış gösterdi

Rüzgâr ve güneşten yüzde yüz temiz ve yenilenebilir elektrik enerjisi üreten Galata Wind, yılın ilk yarısında oldukça başarılı bir finansal performans sergiledi. Şirket bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %188 büyüyerek 518 milyon TL gelir elde etti.

Giderek güçlenen küresel sürdürülebilirlik perspektifiyle ekonomik büyümede her geçen gün daha fazla rol üstlenen Galata Wind, ‘temiz enerji’ye öncülük etmeye ve büyümeye devam ediyor. 2021 Nisan ayında hisselerinin %30’unu halka arz eden şirket, bir önceki yıla göre rüzgârın daha güçlü esmesinin etkilerini finansal yansımalarda da hissettirdi. Şirket, FAVÖK marjını %87 seviyesinde korurken, net borç/FAVÖK oranını ise 0,32 olarak gerçekleştirmeyi başardı. Galata Wind böylece, %188 artışla 518 milyon TL seviyesinde gelir ve %2268 artış ile 418 milyon TL vergi öncesi kâr elde etti. Şirketin bilançosu ise yıl sonuna göre %28 artış sağladı.

Yeşil enerji payının yükselmesine katkı sağladı

Portföyünde üç adet Rüzgar Enerji Santrali (RES) ve iki adet Güneş Enerji Santrali (GES) bulunduran Galata Wind; 2022’nin ilk altı ayında rüzgâr santrallerinden 344.798 MWh, güneş santrallerinden ise 24.224 MWh elektrik üretimi gerçekleştirdi. Açıklanan sonuçlara göre, elektrik üretiminde geçen yılın aynı dönemine göre %19,6 artış meydana gelirken; Taşpınar RES’in bu yıl tam kapasite çalışması ve 2022 yılının rüzgârlı geçiyor olması sonuçlarda en önemli sebep olarak dikkat çekti. Türkiye’de ise yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminde geçen yıla göre %16 artış görülürken, bu artışın %49 kısmı rüzgârdan, %22 kısmı ise güneşten meydana geldi. Galata Wind, büyüme vizyonuyla hedeflediği üzere Türkiye’deki yenilenebilir enerji santrallerinin artması ve toplam üretim içindeki yeşil enerji payının yükselmesine önemli katkı sağlıyor. Rüzgar ve güneş üretimlerinin mevsimsel olarak en yüksek dönemine girdiği üçüncü çeyrekte bu katkı artarak devam edecektir.

2022 yılının ilk yarısında şirketin satış gelirleri geçen yılın ilk 6 ayına göre %188 arttı. Dolar kurunda görülen yükselme, üretim performansındaki artış ve yukarı yönlü elektrik fiyatları, satış gelirlerinin artmasındaki temel sebeplerin başında geliyor. Bu dönemde serbest piyasa satış fiyatı (PTF) ortalaması 1.698,42 TL/MWh olarak gerçekleşmiş ve geçen yılın aynı dönemine göre % 417 artış olmuştur. Yılın geri kalanında ise elektrik fiyatlarındaki artışın devam etmesi öngörülmektedir.

Burak Kuyan: “Yenilebilir enerjinin önemi bir kez daha görüldü”

Galata Wind CEO’su Burak Kuyan, ikinci çeyrek finansal sonuçları hakkında şunları söyledi: “Türkiye elektrik piyasasının şu anki durumunda yenilenebilir enerjinin önemi bir kez daha ve daha güçlü şekilde ortaya çıkmaktadır. Galata Wind, halka arzı esnasında taahhüt etmiş olduğu üzere sadece yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaktadır. Artan emtia fiyatları, enerji arzı güvenliği, iklim değişikliği, ekonomik krizler ve savaşlar ile gündemi çok meşgul olan dünyamızın uzun vadede yeşil, temiz ve yenilenebilir enerjiye olan ihtiyacı ortadadır. Şirketimiz, ülkemizde ve dünyada bu ihtiyacı karşılayan önemli paydaşlardan biri olmak vizyonunu güçlü bir şekilde devam ettirmektedir.”

Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ilerliyor

Yıllık ortalama 800 GWh’lık elektrik üretme kapasitesine sahip olan Galata Wind santrallerinde yıllık ortalama 400 bin ton karbon emisyon azaltımı gerçekleştirilecektir. İhraç edilen Gold Standard ve VCS sertifikalı karbon kredilerinin satışından 2022 yılının ilk yarısında elde edilen gelir, şirketin gelirlerinin %4‘ üne ulaşmıştır.

Şirketin önemsediği sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında ilk çeyrekte uluslararası derecelendirme kuruluşu Moody’s ESG Solutions’dan ESG (Çevresel-Sosyal-Yönetişim) endeksinde elde ettiği 60 puanla A1 İleri düzey derecesine ulaşan Galata Wind, karbon ayak izini azaltmaya, çalışanlara yönelik sağlık ve güvenlik politikalarına, tedarik zincirlerinin yönetiminden inovasyona, sosyal sorumluluğu destekleyen güvene dayalı bir kurumsal kültür yaratmaya ve 2030 sürdürülebilirlik hedeflerine hızla ilerliyor. İkinci çeyrekte ise, Sustainalytics tarafından hazırlanan ESG risk raporunda Galata Wind’in Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (“ÇSY”) Risk Derecelendirme Notu 19,9 ile “Düşük Risk” kategorisinde yer aldı. Rapordaki analizler neticesinde Galata Wind’nin ÇSY ile ilgili en iyi uygulamalarla uyumlu ve ÇSY konuları için yönetim kurulu düzeyinde bir gözetime sahip olduğunun altı çizildi. ÇSY Risk Derecelendirmesi Notu’na göre, Galata Wind, Elektrik Hizmetleri (Utilities) sektörü içinde 675 şirket arasında 80. sırada yer aldı.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,423TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

spot_img

En Son Haberler