25.4 C
Ankara
Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img

EPDK’nın Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı kuruldu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 5380 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla 6 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu bünyesinde Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığının kurulduğu ve başkan yardımcısı kadrosunun 2’den 3’e çıkarıldığı belirtildi.

Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı, EPDK sorumluluk alanı kapsamında Ar-Ge faaliyetlerini ve yenilikçi politikalar ve projeleri izleyecek; desteklenecek Ar-Ge projelerini tespit edecek; desteklerin kapsamı ve miktarını belirleyecek ve destekleme uygulamalarını izleyerek sonuçları değerlendirecek. Karbon piyasası, emisyon ticareti, yeşil sertifika ve benzeri piyasa ve süreçlerin tasarımı, mevzuatının geliştirilmesi konusunda da yetkili olacak; dijitalleşme süreçlerini izleyip değerlendirecek ve alternatif yakıtlarla ilgili araştırmalar yapacak.

Enerji Dönüşüm Dairesi Başkanlığı elektrikli araçlar için kurulan şarj istasyonlarının eşgüdüm esasına uygun ve standartlara uygun şekilde kurulmasıyla ilgili işlemler ile şarj hizmetiyle ilgili mevzuatın geliştirilmesine çalışacak ve şarj hizmeti vermek isteyen kişilerle ilgili piyasaya giriş izni ve piyasa faaliyetlerinin izlenmesiyle ilgili işlemleri de yürütecek.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,019TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler