8.5 C
Ankara
Pazartesi, Aralık 6, 2021
spot_img
spot_img

Doğalgaz ithalatında 3 yıllık sözleşme yapılabilecek

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) spot doğalgaz ticareti ile ilgili yeni bir karar aldı. Buna göre spot boru gazı ithalatı için artık sadece bir yıllık değil, 3 ardışık takvim yılı için kapasite başvurusu alınacak.

Önceki yıllarda her gaz yılı öncesinde ithalat giriş noktalarında sadece ilgili gaz yılı için ve sadece bir yıllık talep çağrıları yapılıyordu. Alınan karar ile ardışık 3 gaz yılı için yıllık spot boru gazı ithalatı kapasitesi başvurusuna imkan tanınmış oldu.

Kurul tarafından alınan karara göre; ilk aşamada Azerbaycan’dan ülkemize doğalgaz ithalatı yapılan giriş noktaları olan Türkgözü, TANAP Seyitgazi ve TANAP Trakya giriş noktalarında 2022, 2023, 2024 gaz yılları için yıllık spot boru gazı ithalatı kapasite ilanları birlikte alınacak.

Yılmaz: Şirketlerin rekabet gücü artacak


EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz EPDK’nın aldığı kararın bu kritik süreçte sadece arz güvenliğimize katkı sağlamayacağını, spot boru gazı ithalat lisansı olan şirketlerin satıcı ülkeler ile yapacakları ticari görüşmelerde artık çok daha avantajlı olacağını vurguladı. Yılmaz: “Hem şirketlerin rekabet gücü artacak hem de ülkemizin doğal gaz ithalat maliyetleri azalacak” dedi.

Tüm dünyada ülkeler arası doğalgaz ticaretinde son yıllarda uzun dönemli anlaşmalardan spot anlaşmalara ve Borsa endeksli ticarete geçiş yaşandığını vurgulayan Yılmaz, aldıkları karar ile Türkiye’nin orta vadeli spot doğalgaz ithalat potansiyelinin bugünden planlanabileceğini ve daha öngörülebilir bir ithalat portföyü ile doğalgaz arz güvenliğine önemli katkı sağlanacağını belirtti.

Kaynak: BloombergHT

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,612TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler