26.4 C
Ankara
Cumartesi, Temmuz 2, 2022
spot_img

BİM, Iğdır deposunda güneş enerjisine geçti

Geçen yıl Batman, bu yılın Nisan ayında da İstanbul Arnavutköy’de bulunan deposunda güneş enerjisi sistemi kuran BİM, son olarak Iğdır deposunda da güneş enerjisine geçtiğini bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre, deponun çatısına kurulan 577 kWp kurulu güç ile depodaki enerji tüketiminin yüzde 100’ü güneş enerjisinden karşılanacak. 250 hanenin yıllık enerji tüketimine denk gelen kapasite ile karbon salımında 338 ton azalma olacağı ve bunun da 7 bin 200 adet ağaç kazanımına eşit olduğu belirtildi.

Karbon ayak izini azaltarak çevreyi korumaya destek olmayı amaçlayan BİM’in, Batman, İstanbul ve Iğdır depolarında kurduğu GES’in toplam gücü 2.23 MW olurken, bin hanenin yıllık enerji tüketimine denk üretim yapan güneş enerjisi sistemiyle karbon salımında toplamda yıllık 1.426 ton azalma gerçekleştiği ve bu rakamın 30 bin ağaç kazanımına eş değer olduğu kaydedildi.

Kaynak: Habertürk

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,981TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler