10.5 C
Ankara
Friday, March 24, 2023
spot_img

Azerbaycan Enerji Bakan Natig Aliyev: “İran TANAP’a katılabilir”-Azerbaijani Energy Minister Natig Aliyev: “Iran may join TANAP”

Azerbaycan Enerji Bakanı Natig Aliyev gelecekte İran doğalgazını Avrupa’ya taşımak için Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nı (TANAP) kullanabileceğini söyledi.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 22. Hazar Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Fuarı kapsamında gerçekleştirilen konferansta konuşma yapan Aliyev, İran’ın doğalgazını Avrupa’ya taşımak için Azerbaycan’ın altyapısını kullanabileceğine vurgu yaptı. Aliyev, “Gelecekte İran, Irak ve Kıbrıs doğalgazını Avrupa’ya taşımak için TANAP’a katılabileceklerini söylüyorlar. İran TANAP’la birlikte, başka yollarla da doğalgazını Avrupa’ya ihraç edebilir.”dedi.

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi(SOCAR) Başkanı Rövneg Abdullayev de konferansta yaptığı konuşmasında SOCAR’ın yatırımıyla PETKİM’in Türkiye’de giderek büyüdüğünü ve pazar payının arttığını dile getirdi. Abdullayev, PETKİM yarımadasında petro kimya, lojistik, enerji ve önemli miktarlarda üretim artışları sağlamak için yeni proje üzerinde çalıştıklarını söyledi. PETKİM’e ham madde temin eden Star Rafinerisi’nin de yıllık 10 milyon ton petrol işlediğine vurgu yapan Abdullayev, “SOCAR yalnız Türkiye’de değil, aynı zamanda bölgenin en büyük şirketlerinden biri olacaktır.” dedi.

Bakü’de Mariott Oteli’nde gerçekleşen konferansta basına açıklamalarda bulunan Bakan Aliyev, küresel enerji güvenliği konusu üzerinde durduklarını bildirdi. Aliyev, “Daha önce enerji güvenliği teknik ve teknolojik gelişmelerden etkileniyordu. Bugün görüyoruz ki enerji güvenliğine etki eden önemli faktörlerden biri politikadır. Örneğin, İran meselesi, Rusya-Ukrayna arasındaki yaşananlar, Suudi Arabistan ile Yemen arasında çıkan çatışma daha çok etkiliyor. Petrol ve gaz alanında çalışan şirket yöneticilerini bu durumdan endişeleniyor.”dedi.

Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Konferansı’na; İngiltere, Almanya, Gürcistan, İran, Türkiye, ABD başta olmakla 30 ülkeden 500’den fazla temsilci katılıyor. “Avrasya’nın Eneri Güvenliğinde Azerbaycan’ın Rolü” başlıklı konferansta dünya enerji piyasasında mevcut yenilikler, uluslararası işbirliğinin genişletilmesi, Hazar’ın petrol ve gaz rezervlerinin dünya piyasalarına nakli, Azerbaycan’ın ihraç yollarının çeşitlendirilmesi gibi konular masaya yatırılıyor.

Kaynak: Haberler

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,423TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

spot_img

En Son Haberler