10.5 C
Ankara
Friday, March 24, 2023
spot_img

“Avrupa’ya 100 yıl yetecek doğal gaz rezervimiz var”-“We have enough natural gas reserves to last 100 years for Europe”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın şu anda temel önceliğinin, Azeri doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını öngören Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) olduğunu belirterek, Azerbaycan’ın bütün gücünü bu projeyi gerçekleştirmeye yönlendirdiğini söyledi.

Aliyev ayrıca, Azerbaycan’ın doğal gaz rezervlerinin hem Azerbaycan’a, hem de Avrupa’ya yüz yıl yetecek düzeyde olduğunu ifade etti.

İlham Aliyev, Azerbaycan’ın Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yaptığı konuşmada, Azerbaycan’ın TANAP’ın zamanında, hatta planlanan zamandan önce gerçekleşmesinin mümkün olduğuna inandığını belirterek, bu projenin uzantısı olan Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi’nin (TAP) de vaktinde gerçekleşeceğine inandığını dile getirdi. Aliyev, Trans Adriyatik Boru Hattı Projesi’nin önünde yapay engellerin yaratılacağına inanmadığını dile getirdi ve bu projeye engel yaratılması halinde, bu işten hiç kimsenin kazançlı çıkmayacağını söyledi. İlham Aliyev, TAP projesinde engel çıkması halinde, kendilerinin Türkiye pazarına daha fazla doğal gaz sevkiyatı gerçekleştireceklerini belirterek, kendilerinin olmadığını ifade etti. Pazar bulma konusunda endişelerinin olduğunu söyleyen Aliyev, Azerbaycan’ın en az yüz yıl boyunca hem kendisine hem de ortaklarına yetecek miktarda doğal gaz tedarikini gerçekleştirebileceğini kaydetti.

TANAP’ın başlangıç aşamasında yılda onaltı milyar metreküp doğal gaz sevk etme kapasitesine sahip olması planlanıyor. Bu miktarın altı milyar metreküpünün Türkiye’ye, geri kalan kısmının ise Avrupa’ya sevk edilmesi öngörülüyor. Türkiye’ye bu proje çerçevesinde doğal gazın 2018 yılında ulaşması, Avrupa’ya ise, 2020 yılının başlarında ulaşması hedefleniyor.

Kaynak: Hürriyet

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,423TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

spot_img

En Son Haberler