10.5 C
Ankara
Friday, March 24, 2023
spot_img

“Avrupa’nın enerji güvenliğini TANAP sağlayacak”-“TANAP will ensure the European energy security”

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Sefcovic, “TANAP ve Güney Gaz Koridoru projeleriyle Avrupa’nın ihtiyacı olan gaz, güvenli bir şekilde taşınacak, proje bu açıdan çok önemli ve Avrupa Birliği için çok kritik” dedi.

AA’dan Gülşen Çağatay’ın yaptığı habere göre; Enerji Birliğinden Sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, TANAP ve Güney Gaz Koridoru projeleriyle Avrupa’nın ihtiyacı olan gazın, güvenli bir şekilde taşınacağını, projelerin bu açıdan çok önemli ve Avrupa Birliği için çok kritik olduğunu söyledi.

Sefcovic, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) temel atma töreninin ardından AA’ya değerlendirmelerde bulundu.

“TANAP ile Avrupa Birliği, enerji çeşitlendirmesini sağlayabilecek” diyen Sefcovic, Türkiye’nin rolünün, sadece doğalgazı güvenli bir şekilde taşıma olmadığını, projede yer alan diğer ülkeler içerisinde anahtar görevi üstlendiğini söyledi.

Sefcovic, AB’nin, özellikle Ukrayna gaz krizi sonrasında Rusya ile ortaya çıkan politik anlaşmazlıkların ardından bu proje ile gaz güvenliğini sağlayabileceğini dile getirdi.

TANAP’ın planlanan zaman başlatılmasından da oldukça etkilendiğini belirten Sefcovic, “Eminim ki Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye projeyi zamanında bitirecek, bu şevki üç ülkenin cumhurbaşkanlarında da görmek beni heyecanlandırdı” ifadelerini kullandı.

Enerji Birliği ile ilgili soruları da yanıtlayan Sefcovic, birliğin temelde üç amacı olduğunu kaydetti. Enerji arz güvenliğinin sağlanmasının ilk sırada yer aldığını belirten Sefcovic, daha sürdürülebilir projeler üretme ve yenilenebilir enerji kullanımında artış sağlanmanın da birliğin amaçları arasında olduğunu söyledi. Sefcovic, bu üç amaç için Enerji Biriliği Planı ile Avrupa Birliği enerji kanunlarında temel değişiklikler yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

TANAP ile 1.850 kilometrelik boru hattının, Türkiye’nin en doğusundan batısına yol alarak, 20 kentten, 67 ilçeden, 600 köyden geçmesi planlanıyor.

Proje ile Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki sahalarda üretilen doğalgazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınması amaçlanıyor.

Kaynak: AA

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,423TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

spot_img

En Son Haberler