10.5 C
Ankara
Friday, March 24, 2023
spot_img

Aliyev: “TANAP’ın Türkiye’ye doğal gaz ulaştıracak kısmı 2019’da tamamlanacak”-Aliyev: “Natural gas to Turkey section of TANAP will be completed in 2019”

Natık Aliyev, TANAP’ın Türkiye’ye 6 milyar metreküp doğal gaz ulaştıracak kısmının 2019’da tamamlanacağını söyledi.

Azerbaycan Enerji Bakanı Natık Aliyev, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nın (TANAP) Türkiye’ye 6 milyar metreküp doğal gaz ulaştıracak kısmının 2019’da tamamlanacağını söyledi.

İngiltere’nin başkenti Londra’da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) genel merkezinde düzenlenen “3. Hazar Koridoru Konferansı’nın açılışında konuşan Aliyev, “Şahdeniz projesinin üçüncü etabı 2019 yılında bitirilecek” dedi.

Gürcistan Türkiye sınırından başlayan Trans Anadolu hattının Türkiye-Yunanistan sınırına kadar ulaştırılmasının planlandığını belirten Aliyev, “Doğal gazın 6 milyar metreküplük kısmı 2019’da Türkiye’ye, ek 10 milyar metreküplük kısım ise 2020 yılında Avrupa’ya ulaştırılmış olacak” diye konuştu. Aliyev, uzun yıllar Nabucco projesinin gerçekleşmesi için beklendiğini dile getirerek, Azerbaycan’ın daha fazla beklemek yerine kendi boru hattını inşa etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Kaynak: Fortune

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,423TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

spot_img

En Son Haberler