28 C
Ankara
Cumartesi, Mayıs 15, 2021
Sponsorluspot_img

2050’ye kadar enerji geçişine 131 trilyon dolar harcanmalı

IRENA raporuna göre, yenilenebilir enerji, yeşil hidrojen ve modern biyoenerji gelecekte enerji dünyasına hakim olacak. Paris Anlaşması’nın sıcaklık artışını 1,5 °C ile sınırlama hedefine ulaşmanın yolunu gösteren rapor, 2050’ye kadar enerji geçişine 131 trilyon dolar harcanması gerektiğini belirtiyor…

2021 Kasım ayında Glasgow’da yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) öncesi yayınlanan IRENA’nın Dünya Enerji Geçişi Görünümü Raporu, küresel sıcaklığın 1,5 °C’ye yükselmesini kontrol altına almak ve geri dönüşü olmayan küresel ısınmayı durdurmak için enerji geçiş çözümleri öneriyor. 2050’deki karbondan arındırma çözümlerinin yüzde 90’ının doğrudan düşük maliyetli elektrik, verimlilik ve yeşil hidrojenin temini yoluyla yenilenebilir enerji içereceği belirtiliyor. Biyoenerji ile birlikte karbon yakalama ve giderme teknolojileri de net sıfır enerji sistemine geçişte karbondioksitin azaltılmasını sağlayacak.

IRENA, 2050 yılında küresel enerjideki yenilenebilir enerjinin payının üç katına çıkarak zirveye yükseleceğini öngörüyor. Aynı zamanda, petrol ve kömür tüketiminde hızlı bir azalmayla fosil yakıt kullanımında yüzde 75’ten fazla düşüş bekleniyor. Doğal gazın ise 2025 civarında zirveye ulaşırken 2050 yılına kadar kalan en büyük fosil yakıt olacağı belirtiliyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer

Sosyal Medya

515BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,566TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler