2.5 C
Ankara
Friday, February 3, 2023
spot_img

“2030 hedefleri için her yıl 1.500 ila 1.700 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı yapmamız gerek”

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından Four Seasons Sultanahmet Otel’de düzenlenen 2022 Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’na konuşmacı olarak katılan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol, “Bu kadar olumsuzluğun ortasında mevcut global enerji krizi temiz ve güvenli enerjiye geçişte bir katalizör ve hızlandırıcı olacak. Türkiye’nin, yenilenebilir enerjideki muazzam potansiyeliyle yenilenebilir enerji kapasitesini önümüzdeki 5 yılda yüzde 60 büyüteceğini düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin 27 Aralık’ta yönetim kurulu üyelerinin ve basın mensuplarının katılımıyla düzenlediği 2022 Yıl Sonu Değerlendirme Toplantısı’na katılan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol, enerji sektörünün içinde bulunduğu global krize dair önemli açıklamalarda bulundu. “Bu kadar olumsuzluğun ortasında mevcut global enerji krizi temiz ve güvenli enerjiye geçişte bir katalizör ve hızlandırıcı olacak” diyen Dr. Birol, şunları kaydetti: Şu anda dünyada her şeyin merkezinde Ukrayna’daki savaş var. 24 Şubat itibarıyla dünyada birçok politik, ekonomik ve enerji denklemi yenden tanımlanmaya başlandı. Dünya birinci küresel enerji krizine girdi ve şu anda krizin ortasındayız. Daha bu krizde en kötü zamanları yaşamamış bile olabiliriz. Ancak bu kadar olumsuzluğun ortasında mevcut global enerji krizinin aslında temiz ve güvenli enerjiye geçişte bir katalizör, hızlandırıcı rolü olduğunu görüyoruz. Ülkeler ‘enerji arz güvenliği’ konusuna geri döndü, burada da yenilenebilir enerji başı çekiyor. Yenilenebilir enerji bir ‘barış enerjisi. Yenilenebilir enerjiden enerji verimliliğine ve hidrojene kadar her alanda dünya genelinde çok ciddi bir canlanma ve büyüme var. Örneğin dünyada bugüne kadar gerçekleştirilmiş rüzgar kurulu gücü 800 GW iken, 5 yıl içinde bu rakam 1.600 GW’a kadar çıkacak. Türkiye’nin de yenilenebilir enerjideki potansiyeli muazzam. Türkiye yenilenebilir enerji kapasitesinin önümüzdeki 5 yılda yüzde 60 büyüyeceğini düşünüyoruz.

“2030 hedefleri için her yıl 1.500 ila 1.700 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı yapmamız gerek”

Türkiye’nin 2030 hedeflerini gerçekleştirmek için her yıl yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırıma denk gelen 1.500 ila 1.700 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı yapması gerektiğinin altını çizen TÜREB Başkanı İbrahim Erden de ‘2023’ü ‘Yatırım Yılı’ olarak ilan ettiklerini ve açıklanan 3.400 MW’lık ek kapasite ile lisanssız projelerin hayata geçirilmesi için yoğun bir şekilde çalışacaklarını kaydetti. Erden, şunları söyledi: ‘Sanayi Yılı’ ilan ettiğimiz 2022’de 1,5 milyar Euro’luk bir ihracat yaptık. Rüzgar sanayisinin ürettiği ekipmanların yaklaşık yüzde 70’i ihraç edildi, Avrupa’da yine 5. Sırada yer alacağımızı öngörüyoruz. Bu başarıyı artırarak sürdürmeyi planlıyoruz. Son dönemde açıklanan çok ciddi kapasite artırımları var, bu yaklaşık 3.400 MW’lık kapasitenin hızlıca yatırıma dönmesi amacıyla çalışacağız. Hedefimiz 2023’ü yatırım odaklı geçirmek. Bu yıl ayrıca lisanslanacak depolama entegre yenilenebilir projelerinin en hızlı şekilde yatırıma dönüşmesi konusu da gündemimizde önemli bir yer tutuyor. Ayrıca Çandarlı Limanı ve hinterlandında yer alan bölgenin rüzgar endüstrisi yatırımlarına tahsisi yönündeki çalışmalara katkı sağlayacağız. Bir diğer önemli gündem maddemiz de Türkiye olarak WindEurope 2026 Kongre ve Fuarı’nın Türkiye’de yapılması için girişimlerimiz olacak. Bu konuyu da çok önemsiyoruz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,374TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler