25.4 C
Ankara
Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img

Türkiye Varlık Fonu, madencilik ve petrokimya sektörüne milyar dolarlık yatırım planlıyor

Türkiye Varlık Fonu, TBMM’de yaptığı sunumda 2019 ve 2020 yılı çalışmalarını anlatarak gelecek planlarını paylaştı. Fonun genel müdürü Zafer Sönmez, madencilik ve petrokimya alanında ciddi yatırımlar planladıklarını açıklayarak “GSYH içindeki madencilik payının yüzde 0.8’lerden 2023 yılına kadar yüzde 1.5-2 seviyesine çıkarılması amaçlıyoruz. Ayrıca yüzde 80’i ithalata dayanan petrokimya sektörüne de 8 milyar dolarlık yatırım yapacağız” dedi…

Türkiye Varlık Fonu (TVF) denetim raporları, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez, komisyonda yaptığı konuşmada, Varlık Fonu’nun hiçbir şirketi satmadığını, krediye konu yapıp rehin vermediğini, satmak gibi bir niyetinin de olmadığını belirterek, “Ana amacımız devletin stratejik ve büyük ölçekli yatırımlarını yapmak. Devletin girişimci statüsünü tekrardan sahneye koymak. Fon, bütçe ya da hazineyi fonlamak için kurulmadı” diye konuştu. “Banka borcumuz 1 milyar eurodur. Bunun dışında bir finansal borcumuz yok” diyen Sönmez, “Varlık Fonu, krediyi sadece yatırımlar için kullanır. Fonun toplam mal varlığına göre borcu çok düşük” dedi. Zafer Sönmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunumda Fon’un enerji ve madencilik alanına ilişkin hedefleri ve çalışmaları hakkında da bilgi verildi. İşte, sunumdan başlıklar:

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,019TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler