11.3 C
Ankara
Saturday, December 3, 2022
spot_img

SHURA: “Yerli doğal gaz, Türkiye’nin enerji dönüşümüne önemli katkı sunacak”

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi’nin hazırladığı ‘Enerji Dönüşümünde Yerli Doğal Gazın Rolü’ başlıklı kısa çalışmada Türkiye’nin yeni keşfedilen yerli doğal gaz kaynaklarının yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile birlikte Türkiye enerji dönüşümüne önemli katkısının olacağı belirtildi.

Türkiye’nin enerji dönüşümü konusunda çalışan düşünce kuruluşu SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi ‘Enerji Dönüşümünde Yerli Doğal Gazın Rolü’ kısa çalışmasını hazırladı. Yapılan basın açıklamasında, SHURA Direktörü Dr. Değer Saygın, bu çalışmanın yeni bulunan doğal gazın Türkiye ekonomisine en yüksek katkıyı sağlaması için yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile birlikte sürdürülebilir bir şekilde kullanılması gerektiğini belirtti. 320 milyar metre küp potansiyele sahip yerli doğal gazın tüm ithal doğal gaz kaynaklarını ikame etmesi halinde Türkiye’nin doğal gaz tüketimini yedi yıl karşılayabileceğini, sadece binalar ve sanayi için kullanılması halindeyse 12 yıl yetecek potansiyeli olduğunu vurgulayan Saygın şunları söyledi:

SHURA Direktörü Dr. Değer Saygın

“Bu günümüz ithal doğal gaz değeri üzerinden ortalama 80 milyar dolarlık bir ekonomik fayda demektir. Bu da Türkiye’nin toplam yıllık enerji ithalatının neredeyse iki katına eşit. Bu sadece yeni açıklanan kaynak potansiyelinden sağlanacak olan fayda. Bulunan kaynağın ithalatı azaltması beklenirken, gazın çıkarılması da yeni bir sektörün ortaya çıkmasına kapı açacak. Ayrıca doğal gaz zincirinde yer alan sektörlerin gelişmesi ve istihdam yaratılması öngörülüyor.

Sürdürülebilirliği sağlamak için enerji tüketen sektörlerin yerli doğal gazı temiz enerji kaynaklarıyla desteklemeleri önem arz edecektir. Bu kaynakların en önemlilerinden biri ise enerji verimliliği. Enerjisini daha verimli kullanan ve talebini akıllı teknolojilerle yöneten son tüketicinin ihtiyaç duyacağı enerji azalacaktır. Bu da sınırlı miktardaki yerli doğal gaz kaynaklarının daha uzun süreli ve daha verimli kullanılmasına olanak tanıyabilir.”

HİDROJEN DOĞAL GAZIN DESTEKÇİSİ OLABİLİR

‘Enerji Dönüşümünde Yerli Doğal Gazın Rolü’ çalışmasına göre, yerli doğal gaz kaynağı enerjiyi son tüketen sektörlerin dönüşümünde önemli bir aracı olacak. Yerli kaynakların enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynaklı ısı ve yine yenilenebilir elektrikten üretilen hidrojenle desteklenmesi ise tam bir dönüşümün sağlanması için elzem. Hidrojen de mevcut doğal gaz şebekesine enjekte edilerek kullanılabilir, bu sayede hem mevcut doğal gaz şebekesi kullanılabilir hem de ithal doğal gaza olan ihtiyaç azaltılabilir.

Ayrıca çalışma şu hususların öneminin altını çiziyor:

•Yerli doğal gaz kaynaklarının en verimli ve düşük maliyetli kullanımı için Türkiye’nin mevcut enerji ve iklim stratejileriyle ilişkili bir yol haritasının geliştirilmesi ve bunun sosyal ve ekonomik etkilerinin araştırılması.

•Elektrik üretim sektöründe yerli doğal gaz kaynaklarının kullanımının düşük karbonlu bir sisteme geçişte yenilenebilir enerjinin şebeke entegrasyonu için gerekli olan esnekliği sağlayacak şekilde planlanması ve esneklik fayda ve maliyetlerinin depolama gibi diğer alternatiflerle karşılaştırılması.

•Isıtma başta olmak üzere enerjiyi son tüketen sektörlerde, yerli ve ucuz doğal gaz kaynaklarının uzun vadeli ve sürdürülebilir şekilde kullanılabilmesi için enerji verimliliği, yenilenebilir ısı ve yeşil hidrojen ile doğal gazın yarattığı fırsatlar anlaşılıp maliyet ve faydaları karşılaştıran bir planlamanın yapılması gereklidir.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,212TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler