19 C
Ankara
Pazar, Ağustos 1, 2021
Sponsorluspot_img

SHURA, İhale ile Tahsis Edilen Yenilenebilir Enerji Kapasitesi ve ihale fiyatlarını değerlendirdi

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, SHURASTAT 22. sayılı raporunda İhale ile Tahsis Edilen Yenilenebilir Enerji Kapasitesi ve ihale fiyatlarını değerlendirdi. Yenilenebilir Enerji Alanında Yapılmış İhale İstatistiklerine yer verilen çalışmaya göre, Türkiye’de 2021 Nisan ve Mayıs aylarında yapılan toplam 1000 MW büyüklüğündeki 74 adet YEKA GES-3 ihalesinde oluşan ağırlıklı ortalama fiyat dünya ortalamasının yaklaşık %35 altında bulunuyor.

Dünya genelinde uzun vadeli yenilenebilir enerji garantili satın alma fiyatlarının ihalelerle belirlenmesi giderek yaygınlaşıyor. Yıllık 80 GW’a yaklaşan ihale hacminde, Çin, Hindistan ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı Avrupa bölgesi başı çekiyor.

İhale ile Tahsis Edilen Yenilenebilir Enerji Kapasitesi (2011-2020, ihale tarihine göre)

2010 yılından bu yana hızla azalan yenilenebilir enerji seviyelendirilmiş enerji maliyetleri (LCOE), ihalelerde teklif edilen fiyatların da düşmesine olanak sağladı. PV güneş santrallerinde seviyelendirilmiş enerji maliyeti 2010-2019 döneminde %82 düşerken, ihalelerde oluşan fiyatlar maliyetlerin ortalama %20 altında seyretti.

PV Güneş Seviyelendirilmiş Üretim Maliyeti ve Ağırlıklı Ortalama İhale Fiyatı (ABD$/MWh)
    • Dünyada ihalelerde oluşan fiyatların 2020 ve 2021 yıllarında da azalması üretim maliyetlerindeki iyileşme beklentisinin sürdüğünü gösteriyor.
    • Türkiye’de 2021 Nisan ve Mayıs aylarında yapılan toplam 1000 MW büyüklüğündeki 74 adet mini YEKA PV güneş ihalesinde oluşan ağırlıklı ortalama fiyat dünya ortalamasının yaklaşık %35 altında.
    • Mini YEKA ihaleleri Türkiye’de de güneş enerjisine yoğun yatırımcı ilgisi olduğunu ve fiyatların rekabetçi hale geldiğini gösteriyor.
    • Mini YEKA ihalelerinde oluşan düşük fiyatlar yatırımların geri dönüş süresini uzatarak, kurulumların zamana yayılmasına neden olabilir.
    Kaynak: SHURA
TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,550TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -spot_img

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler