2.5 C
Ankara
Friday, February 3, 2023
spot_img

Portföyündeki yenilenebilir enerji girişimlerinden başarıyla çıkış yapan GreenOne, dolar bazında yıllık yüzde 10 kazandırdı

İstanbul Portföy Yönetimi’nin 2019 yılında Türkiye’de ve bölgede bir ilki gerçekleştirerek, önde gelen kurumsal yatırımcılarına yenilenebilir enerji alanında yatırım imkanı sunan GreenOne Yenilenebilir Enerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, yatırımlarının tamamından başarıyla çıkış yaptı. Böylece, Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk defa bir girişim sermayesi yatırım fonu yatırım stratejisini tam anlamıyla hayata geçirip yatırımcılarına hedeflediği getiriyi sağlamış oldu. GreenOne, yatırımcılarına ilk fon pay ihracından itibaren dolar bazında yıllık yüzde 10’a ulaşan yatırım geri dönüşleri sağlayarak alternatif varlık sınıflarından reel getiri sağlama imkanı sundu.

İstanbul Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, “Yenilenebilir ve temiz enerjinin gelecek nesiller için kritik bir öneme sahip olduğu gerçeği her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bizler, İstanbul Portföy olarak, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızı sürdürmeye devam etmeyi planlamaktayız” dedi.

İstanbul Portföy Yönetimi alternatif varlık sınıfları direktörü Yiğit Arslan da “2018 yılında döviz cinsinden yüksek getiri hedefiyle çıktığımız yolda İstanbul Portföy olarak aynı zamanda 30 yılı aşkın faydalı ömrüyle gelecek nesiller için önemli bir katma değer yaratacağını düşünüyoruz.” diye konuştu.

Huner ve Karye şirketleri ile satış anlaşması gerçekleştirdi

GreenOne ile 29 Haziran 2022 tarihinde, toplamda 10.38 MW DC gücünde güneş enerjisi üretim tesislerine sahip EKA Elektrik Üretim ve Makascı Elektrik Üretim şirketlerinin yüzde 100 hissedarı olan DGN Solar Enerji Girişim’in Huner ve Karye (Hun Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. ve Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.) şirketlerine, karşılıklı mutabakat çerçevesinde satış anlaşması gerçekleştirilerek, yatırımcılara ilk fon pay ihracından itibaren dolar bazında yıllık yüzde 10’a ulaşan yatırım geri dönüşleri sağlandı.

Yenilenebilir enerji yatırımları devam edecek

İstanbul Portföy olarak hem bölgesel hem de küresel alanda yenilenebilir enerji sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydeden İstanbul Portföy Yönetimi Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, “Bu kapsamda iklim değişikliği gibi bir konuyu da göz önüne aldığımızda yenilenebilir ve temiz enerjinin gelecek nesiller için kritik bir öneme sahip olduğu gerçeği her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bizler, İstanbul Portföy olarak, yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımızı sürdürmeye devam etmeyi planlamaktayız” dedi.

Global enerji krizi ve iklim krizinin derinleştiği konjonktürde yenilenebilir enerji kaynaklarının sağladığı sürdürülebilirliğin önem kazanmaya devam edeceğini ifade eden İstanbul Portföy Yönetimi alternatif varlık sınıfları direktörü Yiğit Arslan ise, şunları aktardı: “2018 yılında döviz cinsinden yüksek getiri hedefiyle çıktığımız yolda birçok ilki bünyesinde barındıran GreenOne Girişim Sermayesi Yatırım fonumuz, Türkiye’de yatırımcılara hedeflediği getiriyi başarıyla sağlayarak tasfiye dönemine giren ilk GSYF olma özelliğine de sahip olmuş oldu. İstanbul Portföy olarak yenilebilir enerji alanında yaptığımız bu yatırımın, 30 yılı aşkın faydalı ömrüyle gelecek nesiller için önemli bir katma değer yaratacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde, uluslararası ortaklıklar ile altyapı ve yenilenebilir enerji alanlarında yatırım fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.”

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,374TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler