-1.8 C
Ankara
Cuma, Şubat 26, 2021
- Sponsorlu -

ÖZEL HABER: Doğal gazdan elektrik dağıtımına, rüzgardan HES’e konsolidasyon dalgası

Henüz 2021 yılının ilk aylarındayız ancak enerji sektöründe ciddi bir hareketlilik var. Doğal gazdan elektrik dağıtımına yenilenebilir santrallerden fosil yakıtlara uzanan geniş bir yelpazede el değiştirmeler yaşanıyor. Uzmanlar, “Bu yıl enerjide ‘konsolidasyon’ yılı olabilir” yorumunu yaparken yabancıların da ilerleyen aylarda devreye gireceğini söylüyor…

Salgının etkisiyle zor bir dönemde geçen enerji sektörü, 2021 yılına hızlı bir giriş yaptı. Ancak bu giriş, satın alma ve el değiştirmelerle ortaya çıktı. Uzun süredir özellikle döviz kurlarında yaşanan dalgalanma nedeniyle finansal açıdan zor bir döneme giren enerji sektörü, salgının getirdiği olumsuzluğu da yaşayınca bilançolar da etkilendi. Bazı şirketler bu finansal krizi aşmak için ortaklık ya da satışı tercih ederken yabancı şirketlerin de sahip oldukları varlıkları elden çıkarmaya başladı.

Doğal gaz ve elektrik üretiminin yanı sıra şehiriçi elektrik dağıtımında satış, el değiştirme ve devir konusunda önemli adımlar ve girişimler gündeme geldi. Geniş anlamda sektörün “konsolidasyon” sürecine girmek üzere olduğu yönünde güçlü sinyaller ortaya çıkmaya başladı. Bu kapsamda ilk haber İzmit’ten geldi. Fransız Engie’nin İzmitgaz (İZGAZ) için Palmet Enerji ile anlaştığı duyuruldu, haberimiz yayına hazırlanırken satış süreci devam ediyordu. Bu haberin mürekkebi kurumadan, ikinci bir satış daha gündeme geldi. Antalya, Aydın ve Konya dahil 10 ilde faaliyet gösteren ve hisselerinin yüzde 70’ini STFA Holding’in, yüzde 30’unu İsviçre merkezli Partners Group’un kontrol ettiği Enerya Enerji’nin, Ahlatcı Holding’e satışı öne çıktı. Bu satış oldukça hızlı gerçekleşti ve devrin sonra erdiği belirtiliyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

518BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,328TakipçilerTakip Et
- Sponsorlu -

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler