14.6 C
Ankara
Cumartesi, Ekim 16, 2021

ÖZEL HABER: Akdeniz ve Karadeniz’deki uluslararası gerginliğin ortasında Türkiye’nin siyaset ve enerji denklemi

Türkiye uzun zamandır yalnız kaldığı Doğu Akdeniz havzasında kendi lehine önemli adımlar atarken karşısında birden bire ABD ve Rusya ekseninde şekillenen Ukrayna gerginliğini buldu. Türkiye, Rusya ile olan yakın siyasi ve özellikle enerji tabanlı ekonomik ilişkilerini devam ettirmek bir yandan da NATO üyesi olmasının getirdiği sorumluluklarla karşı karşıya…

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass merkezli, Karadeniz’e de sıçrayan gerilim, tarihi kanlı ayak izleriyle dolu insanlığa, İtalyan ozan ve siyasetçi Dante’nin hayal bile edemeyeceği yeni bir cehennem azabı yaşatacak potansiyeli de bağrında taşıyor. Bir yanında ABD ve Batı’nın desteğini alan Kiev’in, diğer yanında ise Moskova’nın bulunduğu kriz, her gün yeni bir açıklama ya da girişimle evriliyor ve içten içe yanan ateşin yakıcı etkisi önce Türkiye ve Karadeniz’i içine alan bölgede, ardından diğer ülkelerde farklı derecelerde de olsa hissediliyor.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,596TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler