25.4 C
Ankara
Pazartesi, Ağustos 15, 2022
spot_img

Meskenlerde elektrik tüketimi azalırken sanayi ve ticarethanelerde arttı

Aksa Elektrik, 2022 yılı nisan, mayıs, haziran dönemlerine ait elektrik tüketim oranlarını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketimi bir önceki yılın aynı dönemine göre düşerken Çoruh bölgesinin toplam elektrik tüketimi arttı.

Yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla meskenlerde toplam elektrik tüketimi hem Çoruh hem de Fırat bölgesinde azaldı. Sanayi ve ticarethane grubundaki abonelerin toplam elektrik tüketiminin ise, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla her iki bölgede de arttığı kaydedildi.

Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2022 yılının nisan, mayıs ve haziran aylarına ait tüketim oranlarını açıkladı.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinde, toplam elektrik tüketiminde (mesken, sanayi ve ticarethane) bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 3,5 oranında artış görüldü. Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl illerinin yer aldığı Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketiminin ise yaklaşık yüzde 2,5 oranında azaldığı kaydedildi.

Meskenlerde elektrik tüketimi azaldı

Bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Çoruh bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 8 oranında azalırken Fırat bölgesinde ise bu oranın yaklaşık yüzde 2,5 olduğu gözlendi.
Mesken abone gruplarına il bazında bakıldığında da yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre, tüm illerin elektrik tüketiminde düşüş yaşandığı kaydedildi. Çoruh bölgesinde; Artvin’de yüzde 8, Giresun’da yüzde 9, Gümüşhane’de yüzde 10, Rize’de yüzde 10 ve Trabzon’da ise yüzde 6 oranlarında azalma görüldü. Fırat bölgesinde; Malatya’da yüzde 2, Elazığ’da yüzde 1, Tunceli’de yüzde 6 ve Bingöl’de ise yüzde 5,5 oranlarında düşüş yaşandı.

Sanayi ve ticarethane grubunun toplam elektrik tüketimi arttı
2022 yılının nisan, mayıs, haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, sanayi ve ticarethane grubundaki abonelerin toplam elektrik tüketiminin hem Çoruh hem de Fırat bölgesinde arttığı görüldü.

Çoruh bölgesinin bu abone grubunda yaklaşık yüzde 8,5 oranında artış yaşanırken Fırat bölgesinde ise bu oran yaklaşık yüzde 55 olarak seyretti.

Fırat bölgesinde Tunceli; Çoruh bölgesinde ise Gümüşhane ve Trabzon toplam elektrik tüketimi artan iller oldu
Aksa Elektrik’ten yapılan açıklamada, Fırat bölgesindeki illere mesken, sanayi ve ticarethane abone grupları dahil edilerek bakıldığında, yılın ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam elektrik tüketiminin Tunceli’de yaklaşık yüzde 10 oranında arttığı görülürken Çoruh bölgesine bağlı Gümüşhane’de yaklaşık yüzde 55 ve Trabzon’da ise yaklaşık yüzde 5 oranlarında arttığı belirtildi.

Fırat bölgesinde yer alan diğer illerin toplam elektrik tüketimine bakıldığında, yüzde 3,5 oranında Malatya’da, yüzde 2 oranında Elazığ’da ve yüzde 3,5 oranında ise Bingöl’de azalış görüldü. Çoruh bölgesinde bu azalış oranları Artvin’de yüzde 3, Giresun’da yüzde 2,5 ve Rize’de yüzde 3,5 olarak gerçekleşti.
Abone sayısı Fırat bölgesinde azalırken Çoruh bölgesinde arttı
2022 yılının ikinci çeyreğinde toplam abone sayısı Fırat bölgesinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 3 oranında azalırken Çoruh bölgesinde yaklaşık yüzde 2,5 oranında arttı.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,019TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler