11.3 C
Ankara
Saturday, December 3, 2022
spot_img

Malatya RDF Biyokütle Enerji Santrali Faaliyete Geçti

Malatya organize sanayi bölgesinde faaliyete geçen 21 farklı tesisin açılış töreni, 22 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katıldığı törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 21 yeni tesisin açılış kurdelesini kesti.

Törende açılışı yapılan 21 tesis arasında Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen “Malatya RDF BES ( Biyokütle Enerji Santrali )” projesi ile Mimsan Grup’ta yer aldı.

Törene katılan Mimsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, kurulu gücü 15.785 kWe/16.820 kWm olan RDF biyokütle enerji santrali ile yıllık 45 bin hanenin elektrik ihtiyacına eşdeğer enerji üreteceklerini açıkladı.

Mimsan Grup, proje kapsamında Malatya sanayisinin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını yerinde karşılamayı hedefliyor.

Malatya organize sanayi bölgelerindeki müteşebbislerin hayata geçirdiği 21 farklı tesisin açılış töreni, 22 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılışa Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikadan canlı olarak bağlanırken, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 21 yeni tesisin açılış kurdelesini kesti.

Törende açılışı yapılan 21 tesis arasında Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçen “Malatya RDF BES ( Biyokütle Enerji Santrali )” projesi ile Mimsan Grup’ta yer aldı. 

Üretilen enerji, 45.000 hanenin elektrik ihtiyacına eşdeğer”

Açılış törenine katılan Mimsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, Mimsan Grup’un her geçen gün artan yatırımları ile sürdürülebilir bir ekonomik büyüme modeli inşa etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Enver İlhan sözlerine şöyle devam etti: 

“Kurulu gücü 15.785 kWe/16.820 kWm olan RDF Biyokütle Enerji Santrali ile yıllık 126.280.500 kWh elektrik üretilecek. Yani üretilen enerji, 45.000 hanenin elektrik ihtiyacına eşdeğer. Bu projemiz kapsamında Malatya sanayisinin elektrik ihtiyacının önemli bir kısmını yerinde karşılamayı hedefliyoruz. 

RDF Biyokütle Enerji Santrali, Malatya ve çevre illerdeki; budama artıklarını, tarlada bekleyen mısır sapı, pamuk sapı gibi zirai atıklardan elektrik üreterek, ekonomiye kazandıracak. Ayrıca proje kapsamında Malatya 1. OSB ve Malatya 2. OSB’deki atık su arıtma tesislerindeki arıtma çamurları da bertaraf edilerek, enerjiye dönüştürülecek. Günlük 50 ton, yıllık 18.000 ton arıtma çamuru bertarafı planlanmakta olup, bu santralle birlikte Malatya 1. OSB ve Malatya 2. OSB’de ki arıtma çamurundan kaynaklanan çevre problemi de ortadan kaldıracaktır” dedi.

MİMSAN Grup hakkında detaylı bilgi almak için  www.mimsangrup.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,212TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler