2.5 C
Ankara
Friday, February 3, 2023
spot_img

Lisanssız Elektrikte Farklı Dağıtım Bölgelerinde Kurulacak Üretim Tesisi Başvuruları Ertelendi

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin 31 Aralık 2022 tarihli mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Değişiklik ile farklı dağıtım bölgelerinde kurulacak üretim tesisi başvuruları ertelendi.

Buna göre, 12/5/2019 tarihli ve 30772 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin geçici 7 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “3 (üç) ay” ibaresi “9 (dokuz) ay” şeklinde aynı maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan “1/1/2023” ibareleri “1/7/2023” şeklinde değiştirilmiştir.

1/7/2023 tarihine kadar işletmeye girecek olan ya da işletmede olan üretim tesisleri ile farklı dağıtım ya da görevli tedarik şirketi bölgesi içindeki tüketim tesislerinin mahsuplaşma işlemleri, 1/7/2023 tarihine kadar üretim tesisinin bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketi tarafından yürütülecek.

Yapılan değişiklik ile 5.1.h kapsamında mevcutta lisanssız üretim tesisi bulunan ve farklı dağıtım bölgesinde üretim tesisi kurmak isteyen veya farklı dağıtım bölgelerinde birden fazla üretim tesis kurmak isteyen tüketim tesisleri için başvuru tarihi olan 1Ocak 2023 yönetmelik değişikliği ile 6 ay uzatılarak 1 Temmuz 2023 tarihine ertelendi.

Yönetmelik değişikliğine buradan ulaşabilirsiniz.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
13,374TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler