16.4 C
Ankara
Pazartesi, Mayıs 16, 2022
spot_img

HSA Enerji, Dünyanın Önde Gelen Panel ve Hücre Üreticisi JA Solar ile İş Birliği Anlaşması İmzaladı

HSA Enerji yeni nesil güneş paneli üretimi için dünyanın önde gelen güneş paneli ve hücre üreticilerinden biri olan JA Solar ile birlikte önemli bir iş birliği anlaşmasına imza attı. HSA Enerji, Türkiye’de bir JA Solar Güneş Panelleri üreticisi olmak üzere anlaşma imzaladı.


Bu anlaşmanın amacı güç üretiminde yüksek verimlilik, güvenilirlik ve müşteri odaklılık ile Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında otomasyona dayalı, yüksek teknoloji güneş panellerinin en yüksek seviyedeki ürün portföyünü elde etmektir.
Yenilenebilir enerji endüstrisinde Türkiye’nin öncü şirketlerinden olan HSA Enerji, Manisa’daki tamamen otomatik fotovoltaik panel üretim tesisinde 1 Eylül 2021’de Mavi Çam Güneş Panelleri’nin üretimine başladı.

Türkiye pazarında 11 Busbar M10 teknolojisine sahip, yüksek güç çıkışı sağlayan Mavi Çam Güneş Panelleri ile kısa sürede hızlı bir yükseliş elde eden HSA Enerji, JA Solar iş birliği ile ürün portföyünü genişletecek ve JA Solar Güneş Panellerinin üretimine başlayacak.

HSA Enerji ve JA Solar arasındaki iş birliği, Türkiye’deki Fotovoltaik pazarında daha yüksek seviyede bir müşteri odaklılık ve rekabetçi yapı sağlayacak.

Manisa’da bulunan yıllık 250 MW üretim kapasitesi ile HSA Enerji, makine seçiminden teknik yerleşime, kalite kontrol planı uygulamasından ham madde tedariğine kadar JA Solar ile birlikte çalışmaktadır. 2022 yılının ikinci çeyreğinde 500 MW’a çıkartılması planlanan üretim için gerekli tüm AR-GE yatırımları da JA Solar ile birlikte geliştirilecek.

Anlaşmaya göre JA Solar, HSA Enerji Manisa fabrikasına hücreler dahil tüm ham maddeleri temin edecektir ve üretime geçmeden önce tüm kalite kontrol süreçleri JA Solar kriterlerine göre yapılmaktadır.

Enerji alanında PV Evolution Labs (PVEL) 2021 FV Modülü Güvenilirlik Puan Kartına göre, altıncı kez “En İyi Performans Gösteren” ödülünü alan JA Solar ile gerçekleştirilen bu iş birliği hakkında değerlendirmede bulunan HSA Enerji Genel Müdürü Mehmet Doğan şunları söyledi: “Biz, güneş paneli alanında köklü bilgi birikimine sahip öncü bir firma olan, hücre ve güneş paneli teknolojisindeki gelişmelerde bir lider olan JA Solar ile birlikte gerçekleştirilen bu anlaşma ile Türkiye’deki güneş enerjisi sektörüne önemli ölçüde katkıda bulunacağımıza ve fotovoltaik panel üretim sektörü için öncü çalışmalarımıza devam edeceğimize inanıyoruz.”

JA Solar Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Xinwei Niu, şu değerlendirmede bulundu: “HSA Enerji ile iş birliği yapmaktan memnunuz. HSA üretim sistemi ve kalite kontrol sisteminin geliştirilmesinde ve HSA’ya üretim için ham madde temininde katkıda bulunarak Türk Fotovoltaik pazarına en ileri ürünlerimizi temin etmeyi ümit ediyoruz. Bu iş birliği vasıtası ile Türkiye pazarındaki Fotovoltaik endüstrisinin gelişmesini daha da teşvik etmek ve Türkiye’nin 2053 senesindeki net sıfır karbon hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz.”

”Yıllık 250 MW’lık üretim kapasitesiyle Mavi Çam Güneş Panelleri’nin üretimini yapan HSA Enerji, 2022 itibariyle bifacial (çift camlı) güneş panelleri ve JA Solar Güneş Panelleri üretimine başlamayı ve 500 MW üretim kapasitesiyle üretilen panelleri ihraç etmeyi hedefliyor.

TENVAhttps://www.tenva.org
Türkiye Enerji Vakfı (TENVA), enerji kaynakları, teknolojileri, politikaları ve enerji piyasalarında gerçekleşmekte olan ulusal ve uluslararası gelişmelere aktif katkı sunmak için 2012 yılında faaliyetlerine başladı. Enerji sektörüne özel Türkiye'nin ilk ve tek düşünce kuruluşu olmanın verdiği ağırlıkla çalışmalarını gerçekleştiren TENVA bünyesinde; Enerji Teknolojileri ve Sürdürülebilirlik Araştırma Merkezi, Uluslararası Enerji Politikaları ve Diplomasisi Araştırma Merkezi, Enerji Piyasaları ve Düzenleyici İşlemler Araştırma Merkezi yer almaktadır. TENVA, dünya piyasalarındaki eğilimler ve politik gelişmeler dikkate alınarak; uluslararası bir bakış ve disiplinler arası bir anlayış ile sektörü ele alıyor ve bu anlayış çerçevesinde 2013 Haziran ayından bu yana aylık olarak Enerji Panorama dergisini yayınlıyor.

Benzer

Sosyal Medya

513BeğenenlerBeğen
431TakipçilerTakip Et
12,950TakipçilerTakip Et

Haber bültenimize abone ol

E-Bülten abonemiz olun, enerji sektörüne dair en güncel haberler ve duyurular her hafta e-posta adresinize gelsin.

En Son Haberler